Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

"Toplumlar ve onları oluşturan bireyler olarak biz, öncelikle ve en fazla bilmediklerimizden korkarız. Hakim olan bu korku eyleme geçmeye engel olurken, eylemsizlik de doğru bilgiye ulaşmanın yollarını tıkadığında içinden çıkılması güç bir sarmalla karşı karşıya kalırız."

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Sercan Çelebi, Oy ve Ötesi Derneği’nin kurucusu, sözcüsü, Yönetim Kurulu Başkanı ve vizyoneri olarak 2015’te adından sıkça söz ettiren bir sivil toplum gönüllüsü... “Oy benim, saymak da benim hakkım” diyen Çelebi, onbinlerce kişiyi harekete geçirmeyi başaran bir oluşumun öncüsü…

İş hayatında uluslararası birçok şirkette görev alan ve proje geliştiren Çelebi, Türkiye’nin mevcut siyasi hayatına bir vatandaş olarak önemli katkılar sundu. Kısa sürede örgütlenme, sivil toplum, liderlik, strateji gibi konuların aranan konuşmacılarından biri haline gelen Çelebi, binlerce gönüllünün sandık başında görev almasını sağladı.

Türkiye’nin her alanda demokrasi penceresinden başarılı bir sınav vermesi için çalışan Çelebi, demokrasi süreçlerinin  - başta vatandaşlar ve sivil toplum olmak üzere - tüm paydaşlar tarafından doğru anlaşılması gerektiğini savunuyor. Çelebi’ye göre bu süreçlerin doğru aktarılması ve paydaşların mümkün olan her noktada sürece katkı sağlamaları da büyük önem taşıyor. Bu nedenle Oy ve Ötesi hareketini başlatan Çelebi 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen beş seçimde aktif olarak görev aldı ve birbirinden başarılı bilinçlendirme kampanyaları yürüttü.

Sercan Çelebi’nin liderliğinde üç temel hedef ile hareket eden Oy ve Ötesi, Türkiye’nin kullanmayı unuttuğu “ortak değerler altında ortak bilinçle hareket etme” kasını ülkenin bugünü, geleceği ve gençliği üzerinde kalıcı izler bırakacak ve etki yaratacak şekilde yeniden harekete geçirmiştir.

Oy ve Ötesi Derneği, seçimlerde sandığa giden kişi sayısını arttırma, şeffaf bir seçim sürecnin sağlanması ve bağımsız seçim denetçilerinden oluşan sürdürülebilir bağımsız ve tarafsız bir yapı oluşturma hedefleri ile Türkiye ve dünya siyasi tarihine adını yazdırmıştır. Sercan Çelebi’nin vizyonu çerçevesinde yerleşmiş değerleri ve kopyalanabilir süreçleri ile sivil toplumun demokrasi aparatına katkıda bulunabileceği her noktada uygulanabilir olmasıyla örnek bir organizasyon niteliği taşımaktadır.

Kimdir?

Alman Lisesi’nden mezun olan Sercan Çelebi ardından Yale Üniversitesi’ni bitirdi. Kariyeri boyunca tarımdan enerjiye birçok sektörde görev alan Çelebi, özellikle çok uluslu şirketler ve kamu ihtiyaçlarına yönelik kapasite geliştirme ve optimizasyon konularında stratejik  çözümler geliştirdi.

İzmir'de domates/biber çiftçiliğinden enerji sektörüne, İstanbul'da sosyal medya ve büyük veri analizinden New York'da  yönetim danışmanlığına farklı alan ve coğrafyalarda yöneticilik yapan Çelebi McKinsey & Company ile uzun süre dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı alanlarda büyük kapsamlı projeler yürüttü. Çelebi, İngilizce, Almanca ve İspanyolca biliyor ve dövüş sanatlarıyla uğraşıyor.