Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Bir insanın gitme tutkusunu taşıyabilmesi için dünya coğrafyasını bir yap-boz gibi görebilmesi gerekli. Her seyahat bu yap-bozun bir parçasını tamamlar.”

Gitme tutkusu genetik

Saffet Emre Tonguç geziyor, fotoğraf çekiyor ve yazıyor. Tonguç, gitmeyi meslek edinenlerden. Duygularını, “Gitme tutkusu kişinin genetik kodlamasında var. Bu istek benim açımdan vizyonumu açan, ufkumu genişleten bir unsur oldu. Çoğu insan hayatı, çalışıp mal edinmek olarak görüyor. Oysa önemli olanın beyinsel anlamda bir zenginliğe ulaşabilmek olduğunu düşünüyorum” sözleriyle açıklıyor.

Bugüne kadar yüzden fazla ülkeye birçok kez giden Tonguç, Türkiye’nin dünyada görülmesi gereken ilk yerlerden biri olduğunu ancak tanıtımına yönelik önemli eksikliklerin bulunduğunu söylüyor. “A ile B arasındaki en kestirme yol Türkiye. Bu nedenle de inanılamayacak kadar çok sayıda uygarlık izlerini Türkiye’de bırakmış. En güvenilir rehber kitaplardan ‘Lonely Planet’ın Türkiye bölümünde; ‘Yunan kalıntılarını görmek istiyorsanız Yunanistan’a değil Türkiye’ye; Roma kalıntılarını görmek istiyorsanız İtalya’ya değil Türkiye’ye gidin’ diyor. Bu çok doğru bir tespit. Ancak bunun farkında değiliz ve değerini bilmiyoruz. 100’ün üzerinde ülkeye gittim, ancak hala en çok etkilendiğim yerlerden biri Anadolu” diyor.

Saffet Emre Tonguç kimdir?

1987’de Turizm Bölümü öğrencisiyken profesyonel rehberliğe adım attı. Amatör fotoğraf çalışmaları, 1990 yılından itibaren, ABD ve Avustralya başta olmak üzere, çeşitli uluslararası yayınlarda yer aldı. ABC Televizyonu’nun “Good Morning America” programında sunuculuk yaptı. 2005’te Rotary Kulübü tarafından “Meslek Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü. Gerek mesleki gerek kişisel ilgisinden dolayı 100’e yakın ülkeye seyahat etti. Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından 2005’te “Türkiye’nin En Çok Seyahat Eden Rehberi” seçildi. 2006 yılında ise “Yılın Seyahat Yazarı” olarak ödüllendirildi.