Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

İçerik ürettikçe varız

Türkiye’de ekonomi gazeteciliğinin yıldızını parlatan bir isim Hakan Güldağ. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, basın özgürlüğü, ekonomi gazeteciliği, sansür ve gazeteciliğin geleceğine dair dikkat çeken konuşmalar yapıyor.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ tesadüfen başladığı gazetecilik mesleğinde basamakları birer birer çıkarak yöneticiliğe yükselmiş bir isim. Ülkemizde “Ekonomi gazeteciliği” kavramının en önemli temsilcilerinden Güldağ’ın yayıncılıkla tanışması, arkadaşlarıyla “İlk Adım” adlı siyasi dergiyi çıkarmaya başladıkları 1985 yılına uzanıyor. Basın-yayın bölümünde okusa da meslekte bir alaylı gibi yetişen Güldağ ekonomi gazeteciliği, basın özgürlüğü, sansür, etik ve gazeteciliğin geleceğine dair ufuk açıcı konuşmalar yapıyor.

1987’de, bir arkadaşının teklifi üzerinde tashih servisinde görev yapmaya başladığı Dünya gazetesini bir gün yöneteceği o yıllarda aklına gelir miydi bilinmez ancak muhalif tavrı ve siyasete olan ilgisi onun mesleğinde hırsla çalışacağının ve hak ederek yükseleceğinin sinyallerini veriyordu.

Üniversite yıllarında dergi yayıncılığına başlayan Güldağ, Dünya gazetesinde ilerleyen yıllarda aynı gazetenin Dış Haberler Servisi Şefliğini, Borsa Servisi Şefliğini yürüttü ve yazı işlerinde görev yaptı. 1991’de beş yıl çalıştığı Dünya’dan ayrılıp Cumhuriyet gazetesinde ekonomi istihbarat şefi olarak çalışan Güldağ ardından Ekonomi Politika (EP)’de ve yine bir ekonomi yayını olan Power’da görev aldı. “Mesleği ondan öğrendim” dediği Nezih Demirkent’ten aldığı teklifle yeniden Dünya’ya gelen Güldağ burada Globus dergisini çıkardı. Tarihler 2008’i gösterdiğinde Güldağ gazetenin genel yayın yönetmenliği koltuğuna oturdu. O dönemde dünyayı sarsan ekonomik krizlerden gazetelerin ve belli medya kuruluşlarının da etkilendiğini hatırlayarak Güldağ’un “ekonomi gazeteciliği” kavramını Türkiye’de en iyi temsil edenlerin başında geldiğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Mühim olan içerik

Ekonomi gazetelerinin yok olacağına dair inanışa karşı çıkan Güldağ “Önemli olan içerik” diyor ve ekliyor: “İnternet mecrasına alternatif içerik üretebildiğimiz sürece ayakta kalırız.” Türkiye’de ekonomi gazeteciliğinin son yıllarda çok geliştiğini söyleyen Güldağ ekonomi gazetecilerinin de Avrupa’dakilerden eğitim ve görgü anlamında hiçbir eksiklerinin olmadığını dile getiriyor.

Hakan Güldağ kimdir?

1961 yılında İstanbul’da doğan gazeteci ilköğretimini İstanbul Oruçgazi, orta öğrenimini Darüşşafaka ve Pertevniyal liselerinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda gazetecilik, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nde tarih okudu. 1992’de EP’nin eski yayın yönetmeni Aydın Demirer ile birlikte Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “Yılın Gazetecisi Ödülü”nü aldı. 1994’te American Automatic Data Processing’in (ADP) Türkiye temsilcisi BDP Real Time Haber Ajansı Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 1997’de Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2005’te Brüksel merkezli Avrupa Ekonomi Basını Federasyonu (EBP) İcra Kurulu Üyeliğine seçildi. 2010 Ekim ayından bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Meslek İzleme Komitesi üyesi ve Türkiye Medya ve İletişim Meclisi (TOBB MİM) Başkanı olarak görev yapıyor.