Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Ben, kendini sevmeyen, ne istediğini, neyle mutlu olacağını bilmeyen insanın, başkasını da sevemeyeceğine inanıyorum.”

Geçmişin izi

Nermin Bezmen okurlar açısından Türk edebiyatına geç adım atan, ama sanki kaybettiği yılları geri almak istercesine hızla başarılı çalışmalara imza atan bir yazar. Kitapları bestseller olan Bezmen, özellikle kadınların hayranlıkla izlediği bir sanatçı.

2002’de Haliç Rotary Kulübü’nün “Edebiyat Ödülü” ve 1991’den bu yana okurlarının 11 kitabına verdikleri “En İyi Satanlar” ödülleri haklı gururu. Kitaplarında tarihi olguya büyük önem veren Bezmen’in yazım tekniğiyle ilgili verdiği ipucu ise ilginç: “Hepimizin her yaptığında, her söylediğinde, ilişkilerimizde, seçimlerimizde, hem küçük çevremizin hem de içinde bulunduğumuz genel mekanın ve zaman diliminin, bunun yanı sıra geçmişimizin, genlerimizin yansımaları var. Onun için anlattığım karakterin içinde bulunduğu devir, ailesi, devrin siyasal durumu, sosyoekonomik koşulları, müziğinden yemek ve giyim kültürüne tüm detaylar benim için önemlidir.”

Nermin Bezmen kimdir?

Lisede tarihe, lise son sınıfta AFS bursuyla gittiği ABD’de “kendine yetme” fikrine aşık oldu. İstanbul Üniversitesi Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Tezhip–minyatür çalışmalarından sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Türk Süsleme Sanatları-Kalem İşi-Restorasyon Bölümüne devam etti. TRT 2’de canlı yayın sunuculuğu yaptı. Yoga eğitmenliği, restorasyon, halkla ilişkiler, panel organizasyonu, muhtelif gazete ve dergilerde röportaj dizileri, köşe yazarlığı ve resim öğretmenliği ile hayatını renklendirdi, yazılarıyla da okurların hayatını renklendirmeye devam ediyor.