Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgarına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız. "

2010 yılına kadar iki kere Türkiye'nin en çok okunan kadın köşe yazarı seçilen Ece Temelkuran, köşe yazarlığını bıraktıktan sonra da iki kez "Sosyal medyadaki en etkili kadın", bir kez "Türkiye'nin 6. en etkili sosyal medya kullanıcısı"  olarak ölçümlendi.  Yazılarıyla üniversitelerden, insan hakları kurumlarından, meslek odalarından çok sayıda ödül aldı.

Yazıları Türkiye'nin ruh halleri, kadın hareketi, uluslararası politika, Ortadoğu üzerine yoğunlaştı. Venezuella, Arjantin, Brezilya, Beyrut, Tunus, Mısır, Yunanistan, Fransa, Almanya ve daha bir çok ülkede gazetecilik yazıları yazdı. Yazıları Le Monde Diplomatique, The Guardian, Berliner Zeitung, Frankfurter Rundschau, New Left Review gibi yayın organlarında yayınlandı. Oxford Üniversitesi'nde "visiting fellow" olarak bulunduğu bir yılda Ağrı'nın Derinliği kitabını yazdı, bu kitabı İngilizce'de yayınlanan ilk kitabı oldu. Bugüne kadar üç roman dahil olmak üzere 14 kitap yazdı. Muz Sesleri romanını yazmak için bir yıl Beyrut'ta, Düğümlere Üfleyen Kadınlar romanını yazmak için Tunus'ta bir yıl yaşadı. Son romanı Devir, yayınlandıktan hemen sonra iki ödül aldı. Hollanda'da her yıl dünyadan bir entelektüelin yaptığı Freedom Lecture'ı vermek üzere 2013 yılında Amsterdam'a davet edildi. Türkiye siyaseti ve edebiyat konuşmak için Harvard, London School of Economics, Middlesex, Oxford üniversitelerinin davetlisi oldu, Gezi olayları sırasında Londra'da Avam Kamarası'nda bir konuşma yaptı. Allain de Botton'un kurduğu "School of Life" kapsamında konuşmalar yapıyor. Kitapları Çin, Almanya, Hırvatistan dahil olmak üzere 13 ülkede yayınlandı.  

Yazar ve politik yorumcu olan Ece Temelkuran şu anda Zagreb ve İstanbul arasında yaşıyor. 

Ece Temelkuran Kimdir?

Ece Temelkuran 1973'de İzmir'de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Üniversitenin ikinci yılında Cumhuriyet Ankara Bürosu'nda gazeteci olarak çalışmaya başladı, aynı yıl ilk kitabı Bütün Kadınların Kafası Karışıktır İletişim Yayınları'ndan yayınlandı. 2000 yılında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına başlayan Temelkuran, televizyonda ise "Kıyıdan" adlı programı yaptı.