Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Teknik olarak AB’ye tam üyelik, AB’ye ulusal egemenlik alanında yer alan bir dizi egemen yetkinin devri anlamına gelmektedir.”

AB’ye katılmak

Can Baydarol, Türkiye-AB ilişkilerini uzun yıllardır emek veren bir uzman. Türkiye- AB ilişkisini tarif ederken renkli anlatımları olan Baydarol’un görüşlerini şöyle özetliyor. “AB’ye katılmak demek, onu körü körüne savunmak demek değildir. Bu, karşılıklı bir çıkar ilişkisidir. Siz kendi çıkarınızı savunmazsanız, sizin yerinize kimse bunu yapmaz. Çıkarların uzlaştığı yerde öpüşür, koklaşır, çıkarların çatıştığı yerdeyse kavga edersiniz. Yani bu süreç, kendini pozisyonlandırma işidir. Ama pozisyonlandırma işini yapabilmek için önce oturup kendi stratejilerini yazmış olmak gerekir. AB ile sanayi politikanızı müzakere ederken, sizin sanayi stratejiniz yoksa neyi müzakere edebilirsiniz ki? Biz, Türkiye’nin sanayi politikasını, sahip olduğumuz fabrika sayısı ile ilişkilendiriyoruz. Sanayi politikası; hangi alanlarda, neyi, ne kadar ve nasıl üretmek istediğinizle;  yirmi yıl sonra dünyaya ne satmak istediğinizle alakalıdır.”

Türkiye-AB ilişkisi “ofsayt”ta!

Baydarol, futbol paradigmasıyla Türkiye-AB ilişkisini şöyle tarif ediyor: “Gol atmak, stratejik planlamaya dayanır. Bunun içinde dört unsur önemlidir; haklı olmak, ikna etmek, ikna etmek için gerekçesi olmak/gerekçesini yazmak, doğru zamanda doğru yerde kullanmak. Türkiye-AB ilişkisine bakıldığında durum ofsayt! Küreselleşmede ise Türkiye tribünlere gitti, izleyici rolünde. Türkiye’nin bugünü değerlendirildiğinde, merkezde, sahada.”

Mithat Can Baydarol kimdir?

Ankara Üniversite'si Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Fransa'da Avrupa Hukuku konusunda eğitim gören Baydarol, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi, Galatasaray, Marmara, İstanbul Ticaret ve Kültür Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İktisadi Kalkınma Vakfı’nda araştırma uzmanı, Piar Gallup’da Avrupa Araştırmaları Başkanı olarak çalışan Baydarol, çeşitli kuruluşlarda araştırma müdürlüğü, Avrupa koordinatörlüğü ve raportörlük görevlerinde bulundu. Finansal Forum gazetesinde araştırma müdürlüğü ve köşe yazarlığı; çok sayıda dernekte özel danışmanlık yaptı. Baydarol, 2004 yılından  bu yana Avrupa Komisyonu Ankara temsilcisi. Avrupa Takımı üyesi, Türkiye AB platformu kurucu üyesi.