Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Ben bir televizyon karakteri yaratmaya çalışmadım. Ben hep sadece ben olmaya çalıştım.”

Politika mizah ile birleşiyor

Medyanın en renkli kişilikleri arasında yer alan Metin Uca’nın Anadolu Ajansı’nda muhabirlikle başlayan televizyon hayatı yapımcılıkla devam etti ve Türk halkının severek izlediği haber programları ile adıyla anılan yarışma programı Passaparola ortaya çıktı.

Aralıklarla devam ettiği tek kişilik gösterisinde, Türk insanının renkli hayatını, buluşlarını ve sorunlara karşı arayışlarını yoğun bir gülmece duygusu ile aktarırken düşündürmeyi hedefleyen Uca, “Ben hayattan, Türkiye’den, Türkiye’nin gündeminden besleniyorum. Çünkü haberci kimliğim var. Oradaki garipliklerin benim anlatmak istediklerimle çeliştiği, çekiştiği ya da örtüştüğü noktalarda benim programım ortaya çıkıyor” sözleriyle gösterisinin ana fikrini açıklıyor. Genellikle yerel yönetimlerle iş birliği içinde ilerleyen Uca, Dünya Kadınlar Günü gibi bazı özel günlerde günün anlamına ilişkin konuşmalar ve gösteriler sergiliyor.

İş yaşamındaki gereksinimlere yanıt vermek, sorunlara çözüm bulmak amacı ile gerçekleştirilen şirket toplantıları ve eğitim organizasyonlarında interaktif sunumlar gerçekleştirmek de Uca’nın faaliyetleri arasında yer alıyor. Katıldığı toplantılarda şirket çalışanlarına Passaparola tarzında çeşitli oyunlar oynatarak, katılımcıları hem eğlendiriyor hem eğitiyor, hem de düşündürüyor.

Metin Uca, ayrıca Serdar Yalçın ile Türkiye’nin müzik tarihinin anlatıldığı tiyatral gösterilerini, 30 kişilik bir orkestranın eşliğinde sahneliyor. Uca, çeşitli film dublajı ve reklam/tanıtım seslendirmeleri de yapıyor.

Metin Uca kimdir?

1961 yılında İstanbul’da doğan Uca, kimya mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve tiyatro eğitimleri aldı.

1987 yılında kazandığı Anadolu Ajansı sınavıyla muhabirliğe başladı.

1989 yılında TRT’ye geçen Metin Uca, daha sonra Kanal D, Show TV, ATV, Star TV gibi yayın kanallarında muhabirlik ve programcılık yaptı.

1999 yılından sonra “Günaydın Türkiye” adlı sabah haber programı ve “Passaparola” isimli yarışmayla tanındı. Değişik TV kanallarında yıllarca yayınlanan Passaparola’daki renkli sunumu ile TV eleştirmenleri tarafından Türkiye’nin en tanınan ve sevilen yarışma programı sunucuları arasında gösterildi.

2009 yılında haberi mizahla harmanlayan akşam haber programı “Maydanoz”u hazırladı ve sundu. Tek kişilik gösterilere de çıkan ve seslendirme çalışmaları yapan sanatçı, 2004 yılından bu yana kitap yazıyor.