Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Türkiye şimdiye kadar sığınmacıların sorumluluğunu hep BM’ye bıraktı. Ama hedefinde AB olan bir Türkiye, bu sorumluluğu bir an önce üstüne almalı.”

Mültecilik azaltılabilir

Metin Çorabatır akademisyen olmak üzereyken gazeteciliği seçti. Başarılı bir medya kariyerini uluslararası görevi için noktaladı. Çorabatır, mülteciler ve göç konularında en yetkin isimlerden. Uluslararası organizasyonlarda çalışma deneyimini ve sözcülük konusunda da deneyimlerini paylaşmaya hazır olan Çorabatır, mülteciler konusunun tüm dünya için en önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çekiyor; göç ve mülteci başlıklarının yakın gelecekte Türkiye’nin gündemine ağırlıkla oturacağını söylüyor.

Çorabatır, ülke olarak çok önemli bir geçiş yolunda bulunmasına karşın Türkiye’nin bir sığınma yasası olmadığını vurguluyor: “Bütün dünya güvensiz göçe karşı neler yapılabileceğini tartışıyor. Türkiye’deki sistemde bazı açıklar ve eksiklikler var. Bunların giderilmesine çalışıyoruz. Türkiye uluslararası çabalara ortak olmalı, daha fazla iş birliğine gitmeli, çözüm arayışlarında aktif rol almalı.”

Metin Çorabatır kimdir?

Uluslararası ilişkiler deneyimi olan bir gazeteci, BM sözcüsü, eski BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu Çorabatır’ın yetkinlik alanlarını sığınma, insan hakları hukuku, anayasa hukuku, Türkiye, Birleşmiş Milletler ile kurumsal ve kişisel gelişim konuları oluşturuyor. Amerikan Gazete Editörleri Derneği’nden gazetecilik bursu alan Çorabatır bugüne kadar çok sayıda basın kuruluşunda önemli görevlerde bulundu. 13 yıldır BM sözcüsü olarak görev yapıyor. Çorabatır ayrıca 1997 ve 2000 yıllarında yayımlanan Dünya Mültecilerinin Durumu adlı raporların Türkçe editörü.