Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Kalem çok kuvvetli bir şeydir. Onu çok kolay kötüye kullanabilirsiniz. Hatta kötüye kullanırken daha da kuvvetlidir.”

Gazeteci, senaryolar yazıyor, konferanslar veriyor, program sunuyor, müzisyen ama kendini her şeyden önce bir yazar olarak tanımlıyor Kürşat Başar. Yazarlık onun için bir iş değil, “ne tutarsa değil, ne isterse” yazabildiği keyifli bir süreç. Bu yüzden yazdığı kitaplar arasına uzun yıllar girebiliyor. Diğer işleri ise, profesyonel işler olarak tanımlıyor.

Kürşat Başar konuşmalarında, televizyonda yayınlanan sohbet programlarının formatında uygulamalar gerçekleştiriyor. Şirketlerde ikili olarak veya grup halinde, belirlenen konular üzerine tartışma ve sohbetler yönetiyor. Televizyon programcılığında edindiği tecrübeyi dinleyicilerine aktarıyor. Yazar CNN Türk’te yayınlanan, “Kürşat Başar ile Yaz Sohbetleri” programının sunuculuğunu yaptı. Ayrıca Kanal 6’da “Tempo”, Star TV’de “Her Şey Yolunda”, Cine 5’te “Başka Yerde Yok”, Kanaltürk’te “Kürşat Başar’la…” adlı programların da sunuculuk ve yapımcılıklarını üstlendi. 10 Ocak 2013’e dek iki yıl süreyle Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2014 yılında Turkmax Gurme kanalında her zamanki formatı ile “Kürşat Başar” ile adlı programı sundu

Yazarın müzisyen kimliği de oldukça renkli. TEGV yararına düzenlenen bir gecede müzik direktörü Tuluğ Tırpan ile tanışmalarının ardından doğan “Tuluğ Tırpan ve Kürşat Başar Dörtlüsü” çeşitli organizasyonlarda almaya başladı. Grup; saksafonda Kürşat Başar, piyanoda Tuluğ Tırpan, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Volkan Öktem’den oluşuyor.

Başar'ın "Keşke Burada Olsaydın" ve “Kaldığımız Yerden” isimli iki albümü bulunuyor.

Kürşat Başar kimdir?

Kürşat Başar, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 1981’de Hürriyet ve Güneş gazetelerinde başlayan yazarlık kariyeri, Aktüel dergisinde editörlük, Tempo dergisinde genel yayın yönetmenliği ile devam etti. Power dergisini çıkardı. 1983-1989 yılları arasında TRT 3’te “Caz Duygusu” adlı programı hazırladı.  1989-1991 yılları arasında TRT ekranlarında yayınlanan”Akşama Doğru” programının danışmanlık ve sunuculuğunu yaptı. 1992’de Kanal 6’da “Tempo” adlı haftalık haber programını hazırlayıp sundu. 1989 yılından beri yayınlanan kitaplarıyla Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında.