Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Para kaybetmeyi göze alın; ama itibarınızı kaybetmeyi göze almayın. Soğukkanlılığınızı asla kaybetmeyin.”

Krizle yüzleşin

Prof. Dr. Kerem Alkin, ekonomiyi politik düzlemde anlatan bir akademisyen. “Türkiye ile dünya ekonomisinin geleceği tartışılıyorsa, içinde mutlaka politikaya da yer verilmelidir” diyor. Alkin’in en önemli özelliği ekonomi, siyasi ve stratejik gelişmeleri bir bütün içinde yorumlaması. Küresel ekonomi içindeki gelişmelerin birbirinden bağımsız değerlendirilmesinin resmi eksik gösterdiğini düşünüyor.

Yorumlarını güncel veriler ışığında sunarken, resmi çizmenin ötesine geçiyor.  Dinleyicilerine veriler ışığında “yarın” neler yapabileceklerine dair öneriler de aktarıyor. Örneğin; Türkiye ekonomisinin 2009 yılı performansını ve global krizi değerlendirirken, tüm krizlerde olduğu gibi soğukkanlı olmayı ve krizle  yüzleşmeyi öneriyor; “Krizle yüzleşin, paydaşlarınızla konuşun. Para kaybetmeyi göze alın; ama itibarınızı kaybetmeyi göze almayın. Soğukkanlılığınızı asla kaybetmeyin. Çalışanlarınızla sık sık toplantı yapın, süreci istişare edin.  Çalışanlarınızla zor günleri paylaşın; ama iyi günleri de paylaşın.”

Alkin yoğun akademik çalışmalarının yanı sıra pekçok sektör birliğine ve kuruma sektörel ve makroekonomi danışmanlığı yapıyor. Aranan bir konuşmacı olarak özellikle mikroanalizleriyle dikkat çekiyor. Alkin, akademisyen ve gazeteci kimliğini buluşturduğu konuşmalarında teorileri, yere basan piyasa verileri ile bütünleştiriyor.

Prof. Dr. Kerem Alkin kimdir?

Doçentlik unvanını Kasım 1998, Profesörlük unvanını ise Nisan 2004’te aldı. Halen, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak görev yapan Alkin, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği’nin (MOBİLSİAD) de Başkanlığını yürütüyor. Harp Akademileri ve Deniz Harp Okulu bünyesinde dersler veren, Genelkurmay Başkanlığı ATASE Komutanlığı SAREM biriminde Planlama ve Değerlendirme Kurul Üyesi olan Alkin’in ekonomi basınında çok sayıda dergi ve gazetede yazıları yayımlanmaktadır.  CNBC-e ve SkyTürk kanallarının kuruluşunda yer aldı, NTV’de program yaptı, Bloomberg HT’de Ekonomi Direktörlüğünü yürüttü. Referans ve Habertürk gazetelerinde yazıları yayınlandı, Kanal 24’te, Strateji 24 adlı programı hazırlayıp sunan Alkin uzun süre İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı ve sonrasında Nişantaşı Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.