Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

"Asla taviz vermeyeceğimiz üç prensibimiz var: Doğruluk, tarafsızlık ve insan odaklı olmak."

Gürkan Zengin'in habercilik yolculuğu TRT'de başladı. Kısa bir süre sonra Türkiye'nin özel televizyonlarla ilk deneyimi olan İnterstar'a geçti. Özel kanalların çıkışı ile başlayan serüveni şimdilerde bir dünya markası olan Al Jazeera'ya ait olan Al Jazeera Türk'ün Haber Direktörlüğü ile devam ediyor.

Al Jazeera Türk'te çalışmak isteyen bir habercinin hangi özelliklere ait olması gerektiği ile ilgili bir soruya verdiği cevap aslında haberciliğe olan yaklaşımını gözler önüne seriyor:

Ön koşul şu: mesleğin temel ilkelerini içselleştirmiş olacaksınız. Gazeteciliğin temel  ilkesi doğru ve tarafsız haberdir. Burası bir basın organı, gazetecilik yapılan bir yer. Burada çalışacak herkes gazeteciliğin siyasi mücadelenin bir aracı, bir  aleti olmadığını bilecek, haberin namusunu koruyacak. Politik perspektifleriniz olur, olmalıdır. Ama ‘haber’e dokunamaz, onun gerçekliğiyle oynayamazsınız, haber bize ait birşey değildir, haber halkındır, biz gazeteciler olarak onu bulmanın, onu aktarmanın aracıyız.

Asla taviz vermeyeceğimiz üç prensibimiz var: Doğruluk, tarafsızlık ve insan odaklı olmak. Bunlar gazetecilik ilkeleri olarak söylenir hep ama hayata ya geçmez ya da tatminkâr şekilde geçmez. Biz burada iddialıyız. Haberi hızlı verelim, ‘en önce’ verelim diye bir hırsımız yok ama ‘doğru verelim’ diye bir derdimiz var. Haber geç verilebilir, ‘yanlış’ verilemez.

 

Gürkan Zengin kimdir?

1968 yılında Ankara’da doğan Gürkan Zengin, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Meslek hayatına TRT Haber Merkezi’nde başladı.

İki yıl sonra, Türkiye’nin ilk özel televizyonu olarak yayına geçen İnterstar’da çalışmaya başladı. Yaklaşık üç yıl burada çalıştıktan sonra 1993 yılında  ATV Ankara bürosuna geçti. Ankara’da altı yıl Başbakanlık ve TBMM muhabiri olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok haberi takip etmenin dışında bir haber programının da yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi.

1999 yılında İstanbul’da CNN TÜRK’te çalışmaya başladı. Yaklaşık 10 yıl boyunca ‘Editör’ programını hazırlayıp sundu. Haber Direktörü olarak görev yaptığı kanaldan 2009 yılında ayrıldı.

2010 yılında bir süre Star Gazetesi için köşe yazıları kaleme aldı.

2010 yılı sonundan itibaren kuruluş çalışmalarını yürüten ve şu anda web üzerinden yayın yapan ALJAZEERA TURK'ün Haber Direktörlüğü’ne getirildi. Halen bu görevini sürdürüyor.

Dış politikada Ahmet Davutoğlu etkisini anlattığı  ‘Hoca’ ayrıca Arap Baharı'nda Türk dış politikasını konu alan ‘Kavga’  isimli iki kitabı bulunmaktadır.