Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Başak Özer, aralarında Honeywell, Nokia, Tom Tom, Turkcell,  gibi dünya devlerinin bulunduğu kurumlarda  üst düzey profesyonel yöneticilik ve danışmanlık deneyimine sahip ABD-Boston’da yerleşik Türk iş kadını. 

Özer, Nokia Pulse’ın mimarlarından. Berlin merkezli şirkette, bir dönem Boston ve San Francisco ekiplerini yöneten Özer, halen ABD’de “start-up community”de aktif rol alıyor.

Özer, mobil ve konum tabanlı hizmetler alanında strateji danışmanlığı verirken, bu ilgi alanını melek yatırımcı olarak geliştirmeye devam ediyor. Türkiye ile danışmanlık hattı içinde aktif çalışma yapan Özer, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Konuşmacı Ajansı olan İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi.

Özer, dünya devi Nokia'nın bir başka teknoloji devi olan Microsoft'a satışını takiben, Boston merkezli, İstanbul uzantılı Spica Partners isimli inovasyon, strateji ve ürün geliştirme danışmanlık  şirketini kurdu. Bu şekilde girişimci ve “start-up” tecrübesini, dünya devlerindeki yönetim deneyimiyle biraraya getirdi. Özer, ekonominin farklı sektörlerini ortak payda ve çıkarda buluşmasını sağlayan “köprü yönetim” çalışmaları yürütüyor. Özer, kurumlara, mobil teknoloji tecrübesiyle inovasyon ve  ürün stratejisi konularında danışmanlık hizmeti veriyor. Özer liderliğindeki Spica, mobil çalışmalarının yanısıra özellikle sağlık ve eğitim teknolojileri üzerinde uzmanlığa sahip.

Konuşmacı olarak;

Özer, girişimcilik, liderlik, yöneticilik, yenilikçilik, mentor’luk gibi geniş tabanlı konu başlıklarında aranan konuşmacılardan biri. Bununla birlikte, “Uluslararası Şirketlerde Yönetim”, Yüksek Teknoloji Ürün Geliştirme”, “Melek Yatırımcılık” gibi kişisel deneyim paylaşımları nedeniyle üniversiteler ve sektörel yapılanmalar dışında özellikle icra tabanlı kurumsal toplantılarda talep görüyor.

Girişimci olarak;

Bugüne kadar tam anlamıyla “girişimci” ruhuyla hareket eden Özer, elde ettiği başarıların keyfini uzun döneme yaymak yerine kısa ve seri araklarla yeni girişimlere yönelmeyi tercih eden yatırımcı profili çiziyor.

Geleneksel ekonomi deneyimi;

Mesleğe adımını attığı yıllardan itibaren önemli ve stratejik pozisyonlarda görev alan Özer, ilk işi olan Honeywell’de 1997-98 döneminde, Liderlik Geliştirme Programı’na seçildi. 1998-2001 yılları arasında Avrasya Bölgesi Otomotiv Sensörleri Departmanı Yöneticiliği yapan Özer, 2001’de Küresel Genel Müdür pozisyonuna yükseldi. Uzun yıllar Honeywell otomotiv grubunun Avrupa’dan sorumlu Genel Müdür olarak çalıştıktan sonra gelecek teknolojileri ve yeni nesil çalışma hayatına adım atmaya karar vererek, Honeywell’deki görevinden ayrıldı.

Yeni nesil teknoloji deneyimi;

Boston’da Tele Atlas firmasının global ürün yönetimi ve strateji sorumluluğunu aldı, sirketin hızla büyüyüp çok büyük bir “exit” ile TomTom’a satılmasında önemli rol oynadı. Ardından, Quattro Wireless firmasına yönetici olarak transfer olan Özer, sirketin hızlı büyümesi ve Apple tarafindan satın alınmasında anahtar rol oynadı. Özer’in yolu 2009’da Nokia ile kesişti. Berlin merkezli Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia’nın, Boston ve San Francisco’daki ekiplerini kuran ve başına geçen Özer, Nokia Sosyal ve Konum Tabanlı Uygulamalar Küresel Şefi olarak görev yaptı. Özer, Nokia Pulse’ın yaratıcı ekibini yönetti. Özer’in kontrolündeki Nokia’nın üç stratejik bölümünden biri olan ‘Social and LocationBased Applications’ın geliştirip birkaç yıl önce piyasaya sunduğu Nokia Pulse, BBC analistleri tarafından “şirketin son yıllardaki en önemli inovasyonu” olarak nitelendirildi.

Danışmanlık;

Nokia’nın satışını takiben kariyerinde farklı bir kulvara geçmeye karar veren Özer, kendi şirketini kurdu. Uzmanlaşmış bir danışmanlık firması olan SpicaPartners’da danışman ve uzman ortak kadrosunu koordine ediyor. Özer, SpicaPartners olarak, Turkcell’e sektör tabanlı inovatif proje ve network danışmanlık hizmeti sundu. Turkcell, sağlık ve eğitim teknolojileri konusunda Özer’in  danışmanlığıyla ilerledi.

Kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1994’te mezun olan Başak Özer, 1997’de Michigan Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. ABD’de sensor ve mikroişlemci alanında isim yapan Honeywell’de Küresel Ürün Yöneticisi olarak iş hayatına başlayan Özer, 2005’e kadar burada çeşitli yönetici pozisyonlarında çalıştı.

Özer Honeywell’i takiben farklı ilgi alanınan kaydı; sırasıyla Tele Atlas’ta Ürün ve Pazarlama Küresel Başkan Yardımcısı,  Quattro Wireless’te Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı pozisyonlarında görev aldı. MIT’nin bir start-up’ı olan Superpedestrian’a yatırım yapan Özer, Nokia Sosyal ve Konum Tabanlı Uygulamalar Küresel Yöneticisi olarak çalısmaya başladı. Nokia’nın satışını takiben, kurucusu olduğu Boston merkezli danışmalık kurumu SpicaPartners üzerinden çalışmalarına devam ediyor.