Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Ekonomiyi gece de dinlenir hale getiren, ekonomi yayınlarını “prime time” kuşağına taşıyan televizyoncu”

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi Barış Esen, ekonomi yayınlarını prime time kuşağına taşıyarak çoğu zaman sıkıcı gibi görünen ekonomiyi canlı ve dinamik sunumuyla gece de dinlenir hale getirdi. Hafta içi her gece televizyonda düzenli olarak yayınlanan tek ekonomi programını hazırlayıp sunuyor. Ankara'daki bürokrasinin de, Anadolu'nun bir köşesinde yatırım yapanın da, İstanbul'daki sanayicinin de izlediği bir içerik sunuyor.

Hafta içi her gece "Küresel Piyasalar" isimli programı hazırlayan ve sunan Barış Esen New York'tan ve İstanbul'dan canlı bağlantılar ile iç ve dış piyasalarda yaşanan son gelişmeleri aktarıyor. Programıyla Türkiye'nin kredi notu artışlarını ve ABD Merkez Bankası'nın kararlarını ilk duyuran isim olan Esen, 2013'te MÜSİAD Yılın Ekonomi Programı ödülünü aldı. Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin hayatını anlatan “Bernanke’nin Oyunu” isimli belgeseli hazırladı.

Gazetecilik ve televizyonculuk mesleğine ise 2004 yılında CNN Türk Dış Haberler servisinde başlayan Esen 2005-2010 yılları arasında SkyTürk haber kanalında editör ve muhabir olarak çalıştı. “Dünyanın Haberi” isimli programı hazırlayıp sundu. Akademik eğitimi ve Ortadoğu’ya olan ilgisini sahadan gözlem ve haberlerle zenginleştirdi. SkyTürk'te görev süresi boyunca İran, Irak, Suriye, Lübnan, Kıbrıs, Filistin ve İsrail’den canlı bağlantılar yaprak ve belgeseller hazırladı. Ortadoğu bölgesine ilk olarak Filistin’de Hamas’ın iktidara geldiği 2006 Ocak ayında giderek Filistin seçimlerini Gazze ve Batı Şeria’da izledi. İran’ın nükleer programı nedeniyle çıkan kriz nedeniyle 2006 yılında Tahran ve Kum kentlerinde gelişmeleri takip etti. Suriye’de Lübnan Savaşından kaçan mültecileri Suriye sınırından görüntülerle haberleştirdi. 2007 Lübnan savaşı döneminde İsrail’in kuzeyindeki Naharya ve sınırın sıfır noktasından canlı yayınlar yaptı. İsrailli bir askerin kaçırılması sonrası başlayan Gazze Operasyonunu yaklaşık 10 gün boyunca Gazze’de kalarak haber verdi. Kıbrıs’taki limanlar meselesi nedeniyle bölgeye giderek özel röportajlarla hazırlanan bir dosya yaptı. Kerkük’teki yapılması düşünülen referandum süreci çerçevesinde Irak’ın Erbil ve Kerkük kentinden haberler geçti.

Barış Esen Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezunu oldu. Galatasaray Üniversitesi Bölgesel ve Stratejik Etütler bölümünde “Hamas-El Fetih Terörden Siyasete” konulu tez çalışması ile yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne doktora çalışmasına devam eden Esen hafta içi her gece saat 22.00’da başlayan "Küresel Piyasalar" isimli programı hazırlayıp sunuyor. Program iç ve dış piyasalarda yaşanan son gelişmeleri aktarmakta. Barış Esen Bloomberg HT'de Türkiye'nin kredi notu artışlarını ve ABD Merkez Bankası'nın kararlarını ilk duyuran isim oldu. Üniversite yıllarında tiyatroyla ilgilenen Esen, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosunda oyunculuk yaparak büyük ustalar ile aynı sahneyi paylaştı.