Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Ülkemiz, son 30 yılda üretim ve satışta çok aşama kaydetmiş ama aynı başarıyı marketing/pazarlama konusunda gösterememiştir.”

MARKA MİMARI

Ömer Şengüler, marka olmuş bir marka mimarı. Ülkemizdeki şirketlerin markalaşmaya olan ihtiyacını çok iyi etüt eden Şengüler, sadece marka yaratmakla kalmıyor aynı zamanda işverenine kar sağlayan bir marka yaratmaya özen gösteriyor. “Lüks Gofret, Probis, Hanımeller, Golf” gibi bazı Ülker ürünlerinin, İstikbal, Bellona’nın, Nokia, LCWaikiki’nin konumlandırılması ve  markalaştırılması gibi projelere imza atmış bir isim. Ulusal markaları global marka yapıyor. “Ben” markası yaratmak konusundaki çalışmalarıyla “Kişisel marka mimarlığı” yapıyor.

Dünyada ilk 500’e girecek bir marka yaratmak en büyük hayali. “Türkiye’nin Fortune 500 listesinde şirketleri, Forbes 500 listesine girebilmiş zenginleri vardır ama Interbrand 100 listesinde hiçbir dünya markası maalesef yoktur. Biz, stratejileri iyi yönetilirse ülkemizden marka ürünler, marka kentler, marka kişiler çıkacağına inanıyoruz” diyor.

Şengüler reklamcılık sektöründe ilkleriyle tanınıyor. Türkiye’de ilk kez toplu taşıma araçları, şirket filoları üzerine reklam alınmasını sağladı ve bu tür mobil reklamların yasallaşması sürecini yönetti. Yine ilk kez “reklamlı modern otobüs durakları” yatırımı yaparak Türkiye’de ilk raket network mecrasını yarattı. Böylece açık hava’da “network” medya planlama ve satınalma literatürüne girdi. Milliyet gazetesinin re-branding’i sırasında Türkiye’de ilk kez “one way vision” cam reklam uygulamasını başlattı ve bununla 3M başarı ödülü aldı, Migros mağazalarının zeminlerini reklam mecrası yapıp ilk kez “Floor Graphics” uygulamasını başlattı. İlk kez THY boarding card arkası ve ikram kutusu üstüne reklam uygulamasını yaptı.

Şengüler, çeşitli üniversitelerde “Global Branding & Marketing”, “Nasıl dünya markası olursunuz?”, “Bir reklam ajansının içi”, “Yönetim ve Markalaşma”, “M&A ve Marka değeri” başlıklı seminerler veriyor.

Ömer Şengüler kimdir?

Ömer Şengüler, M.Bin Saud Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi aldı.  İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

MIT Sloan School of Management’ta ASP, MA; Harvard Business School’da Executive MBA, OPM yaptı. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde AB Hukuku Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı.  Şengüler, MÜSİAD ve Reklamcılar Vakfı’nın da kurucu üyesi.

1986 yılında Creative Ajans (PANEL), 1994’te Açıkhava Reklam Ajansı (MAGIC) ve Prodüksiyon Ajansı (MARS) iletişim şirketlerini kurdu. Daha sonra bu şirketleri Amerikan Clear Channel’a sattı.

2002 yılında Amerikalı ve Türk ortaklarıyla birlikte büyükbaş besi hayvancılığı çiftliği ve kırmızı et paketleme tesisi kurup daha sonra aktiflerini yine uluslararası bir yatırım şirketine sattı.

Şu anda 2012 yılında kurduğu Global Magic Brands’in başında “Marka Mimarı” olarak başarılı çalışmalarına devam ediyor.