Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Biz ne krizler gördük. Onlar geçti gitti, unutuldu. Bu da geçecek, unutacağız. Önemli olan ‘krizi en iyi şekilde yönetmek’, krizin en az hasarla geçmesini sağlamak.”

İyimser ama gerçekçi

Güngör Uras, yıllardır bilgi ve deneyimlerini basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan bir iktisatçı... En önemli özelliği kendisini okuyan kitlenin, içinden çıkılmaz ekonomik konuları rahatlıkla anlamasını sağlayan örneklerle, yaşanan gerçek olaylarla ifade etmesi. Bir anlamda ekonomiye “insancıl” bir kimlik kazandırması... Bu nedenle de 30 yılı aşkın bir süredir hangi yayında olursa olsun yakından takip ediliyor. Öyleki, “Ayşe Teyze” söylemi Türk ekonomisi literatürüne Uras sayesinde girdi. 7’den 70’e herkes ekonomiyi Ayşe Teyze’yle rahatlıkla çözebiliyor.

Uras, son yaşanan ekonomik krizi de kendine özgü cümlelerle ifade etmişti;
“Unutmayınız. Türk ekonomisi bugüne kadar kaç defa battı, kaç defa çıktı? Kendiliğimizden batmadık. Dünya batarken bizi de aşağıya çekti. Ama, şu veya bu şekilde biz bu defa da bu ‘belayı’ atlatacağız.”

Her şeyin kötü gittiği dönemlerde iyimserliğin alıcısının az olduğunu belirten Uras, yine de birilerinin bunları yazması gerektiğini söylüyor ve ekliyor, iyimser ama gerçekçi olmak en önemlisi. İşsizlik konusuna da sıklıkla değinen Uras, Türkiye’de zaten yüksek olan işsiz sayısının krizlerde en büyük sorun olacağını belirtiyor. Kurumları, kriz sonrasını düşünerek  işten çıkartmalar gerçekçi yapmaları gerektiği konusunda da uyarıyor.

Güngör Uras kimdir?

Ankara Koleji Fen bölümünü bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesinin ardından İktisat Fakültesi’nde doktora yaptı, Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğini aldı. 1994’te Marmara Üniversitesi’nde profesör oldu. Profesyonel iş tecrübeleri arasında Halk bankası Genel Müdürlüğü, DPT Planlama Dairesi Uzmanlığı, TÜSİAD Genel Sekreterliği, Aksigorta İdare Meclisi Reisliği bulunuyor. 1968’ten bu yana basında da yazılarıyla yer alıyor. Uras’ın Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazıları devam etmektedir. Uras’ın DPT yayınları ve diğer yayınevlerinden çıkmış en eskisi 1955 yılında olmak üzere 30’un üzerinde yayını bulunuyor.