Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

 “Haber spikeri olmak benim karar verdiğim bir şey değildi. Aslında hayat benim önüme böyle bir seçeneği getirip koydu.”

Konuşmayanı konuşturan sunucu

Defne Sarısoy, yapımcı, editör ve sunucu olarak  gündem yaratan çok sayıda programa imza attı  ve atmaya devam ediyor.  Hazırladığı  programlara davet ettiği konuklarıyla pozitif bir iletişim kuran  ve programlarını keyifle izleten tecrübeli sunucu, bu özelliğini hayatına da yansıtıyor. Programcılığının yanında farklı alanlara yönelmiş olan Sarısoy, çeşitli sosyal  sorumluluk projelerinde “gönüllü elçi” olarak  görev  alıyor.

“Ekrana yakışan bir yüz ve iyi bir diksiyon  önemli ama  başka önemli şeyler de var. İlk aklıma gelenler, inandırıcı  ve güvenilir olmak. Bu işi yaparken, bir başkasını taklit etmeden kendiniz  olabilmeyi  başarmanız gerekiyor. Bunlar biraz  da deneyimle gelen  özellikler”  diyen Sarısoy, 2005-2008 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Uygulamalı TV Sunuculuğu” ve “Medyada  Dilin Kullanımı” konularında dersler verdi.

Defne Sarısoy, “Hayatla İletişim” seminerlerinde güzel konuşmanın belli kuralları, topluluk  önünde konuşurken rahatlama yöntemleri, doğru bildiğimiz yanlışlar, dışarıdan nasıl algılandığımız gibi her gün kullanabileceğiniz pratik  bilgiler yer alıyor.

Özel toplantı, kongre ve konferanslarda sunuculuk ve moderatörlük de yapan ünlü televizyoncu, kişisel gelişimin iletişim becerilerimize nasıl yansıdığını ve hayatla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatan bir kitap hazırlığı içinde. Sarısoy Türkçenin  yanı sıra İngilizce ve İtalyanca sunumlar gerçekleştiriyor.

Defne Sarısoy kimdir?

T.E.D Ankara Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Üniversite öğrenimi sırasında Aktüel Dergisi ve 1 Numara Yayıncılık’a bağlı kadın dergilerinde çalışan Sarısoy, İngilizce, İtalyanca çeviriler yanında, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Özel televizyonların kurulma aşamasında, Flash TV’de görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanı sıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu.

1993’te Star TV’de göreve başlayan Sarısoy, spikerlik görevinin yanı sıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu.1995-1997 arasında Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. 1997’de Londra Westminster Üniversitesi’nde radyo-televizyon kurslarına katıldı.

1999’da NTV’de göreve başlayarak üç yıl boyunca “Ana Haber Bülteni” sundu. “Sıra Sizde” ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. “Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programının sunuculuğunu; “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarının yapımını ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, iki yıl boyunca söyleşileriyle okuyucuya aktardı. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve“Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırlayıp sundu.

Halen serbest programcı olarak çalışan Sarısoy, TRT Haber’de “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” programlarını sundu.