Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

"Yıllar boyunca bir belgesel fotoğrafçısı olarak dünyada seyahat ettiğim, dokularına indiğim yüzlerce ülke ve coğrafyada yaşanan anları belgelerken, hep aklımda tüm ayrıntılarıyla bilginin belgeye dönüştürülmesi için daha neler yapılabileceği vardı."

Coşkun Aral’ın dünyasına hoş geldiniz!

Coşkun Aral, 35 yıllık deneyimli bir gazeteci, haberci, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı… Aral’ı anlatmak için kelimeler yeterli değil. Durmak nedir bilmeyen, Türkiye ve dünyanın dört bir yanını karış karış gezip gören, keşfeden, üreten ve paylaşan Aral, farklı projeleriyle İndeks Konuşmacı Ajansı’na çözüm ortağı olarak katılıyor. Onun sıra dışı dünyasına bir süre de olsa konuk olmak isteyenler için bu kaçırılmaz bir fırsat.

Sayısız ülkeye seyahat etmiş, Türkiye’nin her köşesini avucunun içi gibi bilen bir gezgin Coşkun Aral.

Aral bu projesinde, Türkiye’de ve dünyada birçok insanın bilmediği özel kentlere ve bölgelere geziler düzenliyor. Bu gezilerde gidilen yerin kendine has özelliklerini gözler önüne seriyor, katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Türkiye ve yurtdışı gezilerinde özel gruplara eşlik eden Aral ile dünyayı yeniden keşfetmeye hazır mısınız?

Türkiye gezilerinden örnekler

Bursa: Karacabey'de at ve kangal köpekleri, göl bölgesinde kadın balıkçılar ve sazlıklarda yaşam
Denizli: Hyrapolis'in gizli yüzü. Traverten ocaklarına kuşbakışı
Antalya: Saklıkent'in saklı yüzü ve kayıp şehirler
Şanlıurfa: Siyah güller diyarı Halfeti'de Mezopotamya'yı keşif
Gaziantep: Zeugma'nın büyülü sofraları
Kilis: Ölüm tarlalarından yaşam ormanlarına
Mardin: İskender'in düş kenti Dara
Mersin- Antakya: Düşler Güneşin sofrasında kaybolmak
Sivas: Kangal'ın dünyayı fetheden doktor balıkları ve köpeklerini tanımak
Kayseri: Erciyes efsaneleri
Aksaray: Tuz gölünden Ihlara'ya Nevşehir-Ürgüp'ü farklı keşfetmek
Çankırı: Dünya'nın en büyük tuz mağarası

Yurtdışı gezilerinden örnekler

Hindistan: Spritüel mekanlar (Oşranlar), ikinci bahar diye tanımlanabilecek Rajastan'da bir Hint düğününde sembolik bir evlenme,
Kaşmir'de cenneti keşfetmek
Nepal: Everest eteklerinden jungllara uzanan yolculuk
Sri Lanka'da olağandışı festivaller
Prag'ta Türk yüzleri Rodos'ta tarihimiz içinde yolculuk
Lübnan ve Suriye'de savaş ve barışın izlerinde yürümek
Güney Afrika'da insanın atasının izinde yolculuk
Laos-Kamboçya'da kayıp uygarlıklar
Endonezya'da sualtı dünyasında kendini keşfetmek
Peru: Amazon ve İnka uygarlıkları
Mısır'da gizemli dünyalara yolculuk
Yemen'de Saba Melikesi Belkıs'ın kayıp uygarlığı

Coşkun Aral, “İnsanın Savaşı, Savaşın İnsanı” isimli sunumunda belgeselcilik ve savaş muhabirliği kariyerinde karşılaştığı olaylar ve insanların görselleriyle, hikayelerini harmanlıyor.
Hedefler ne kadar ulaşılmaz görünürse görünsün, her zaman her şeyi başarmanın bir yolunun olduğunu vurguladığı konuşması ile dinleyenleri zoru başarmak konusunda etkileyici sunumuna ortak ediyor.

Coşkun Aral kimdir?

1974 yılında basın fotoğrafçılığına başladı. 1977 yılı kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflar Sipa Press aracılığı ile tüm dünyada yayımlandı. Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ile freelance çalıştı. 1980’den itibaren Times, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına Polonya’daki ünlü Gdansk görevinde, Lübnan, İrlanda, Çad ve Uzak Doğu’daki savaşlarda fotoğraf çekti. 1980’de kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirdi.Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’yi kurdu. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına savaş fotoğrafçısı olarak mesleğine devam ediyor. Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı savaş TV muhabirliğini ve Haberci adlı televizyon haber belgeseli yapımcılığını da sürdürüyor.