Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Wilco van Herpen modern bir seyyah, aşçı ve aynı zamanda usta bir fotoğrafçı. Çoğu zaman ondan “Kuzeyli gezgin” “doyumsuz maceracı, “iflah olmaz lezzet düşkünü”, “kural tanımaz fotoğrafçı” gibi tanımlamalarla bahsediliyor.

Türkiye’ye uzun yıllar önce yerleşmiş bir Hollandalı, Wilco van Herpen. Tesadüfen geldiği bu ülkeye kanı kaynayınca bir daha ayrılamamış. 1999’dan bu yana Türkiye’de yaşayan ve burada çalışan van Herpen’in macera dolu bir hayat öyküsü bulunuyor. İşte bu nedenle farklı açılardan, farklı hikayeler dinlemek isteyenler için Wilco van Herpen aranan konuşmacılardan.  Renkli hayat hikayeleri, seyahat maceraları, alışkanlıkları kırmanın yolları, klişesiz fotoğrafçılık anlayışı ve sıra dışı lezzet deneyimleri gibi yaşama dair birçok konu hakkında keyifli söyleşiler gerçekleştiren Wilco van Herpen, konuşmacı olarak katıldığı etkinliklerin yanı sıra televizyon programcılığına ve fotoğraf sergilerine devam ediyor.

Hollanda Bussum’da doğan Wilco baba mesleği olan aşçılık ile çocuk yaşlarda tanışan van Herpen, aşçılık okulunu bitirip 17 yıl bilfiil aşçılık mesleğini icra etti. Sonra fotoğrafçılık eğitimi alarak, bu alanda çalışmaya başladı. Türkiye'ye 1999 yılında geldi. Burada fotoğraf sanatçısı olarak başladığı kariyeri kısa süre sonra TRT, TV8, TRT Avaz, İZ TV, NTV ve CNN Türk gibi kanallardan gelen tekliflerle yön değiştirdi. Uzun süre Coşkun Aral önderliğindeki “Haberci” ekibinde yapım ve kamera asistanlığı yaptıktan sonra, TRT2’de “Kaçış Planı” adlı programı hazırladı. Kaçış Planı, Wilco için bir başlangıçtı. TV8 “Wilco’nun Gözü”, IZ TV "Wilco'nun Karavanı", NTV "Wilco'nun Seçimi", TRT Avaz "Yabancı Değil" gibi programlarla Türk seyircisiyle arasında kurduğu bu samimi bağ öylesine görünür oldu ki, yaptığı belgesel ve gezi programlarıyla 2011 yılında "Modern Evliya Çelebi" ödülünü aldı.

Skytürk360 “Wilco ile Pazar Pazar AB”, Kanal D “Yemek Takımı”, CNN Türk “Wilco Yollarda”, İz TV'de yayınlanmakta olan programları: "Wilco ile Yaşasın Yemek", "İki Göz Bir Şehir", "Wilco'nun Karavanı" ile samimiyetinden ödün vermeden, izleyenlerine bir ‘yabancının’ perspektifinden Türkiye’yi esprili, insancıl, çevreci, gurme ve sanatçı yaklaşımıyla anlattı. 

Wilco van Herpen Kimdir?

1963, Hollanda doğumlu. Babasını örnek alarak kariyerine aşçılıkla başladı. Hollanda’da bir otelde aşçı olarak çalışırken, 1988 yılında Türk asıllı sevgilisiyle yolu ilk kez Türkiye’ye düştü. Ülkesine döndükten sonra fotoğrafçılığa başladı. Güney Afrika, Namibia ve Lesotho’yu gezdikten sonra tekrar Hollanda’ya dönerek bağımsız fotoğrafçı oldu. Bu dönemde Hollandalı basın organları için serbest foto muhabirliği yapan Wilco, 1995’teki Gazi Mahallesi olaylarında ilgili fotoğraflar çekti. Türkiye ile yakınlaşması bu olaylarla oldu. 1999 yılında Türkiye’ye gelerek İstanbul’da yaşamaya karar verdi. Bir dönem Hollanda devlet televizyonunun Türkiye temsilcisi oldu. Aynı dönem birkaç restoranda şef olarak da çalıştı. 2011-2014 yılları arasında Hürriyet Daily News gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Wilco Van Herpen bugün halen belgeselci, aşçı, fotoğrafçı ve gazeteci olarak çalışmalarına devam etmekte; fotoğraflarıyla birçok sergi ve slayt gösterisine katılmakta ve seminerler vermektedir.