Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Bilgi üstünde çok fazla denetim var. Eğer gerçeğe ulaşamıyorsanız, insanlığınız budanmış demektir. Zihinsel açıdan zenginleşmeyi sanat sağlıyor.”

Küratör, en geniş kapsamıyla sanat yöneticisi, Fransızların deyimiyle sergi komiseri... Türkiye’de küratör deyince akla gelen ilk isimlerden biri Beral Madra. Bugüne kadar tüm dünyanın ilgiyle izlediği İstanbul ve Venedik Bienalleri başta olmak üzere pek çok uluslararası bienalde görev yapan Madra, kültür sanayisini; toplumsal yaşam üzerindeki etkilerini en iyi yorumlayan birkaç kişiden biri. Yaşamda kaliteyi yakalamak için yaşamın dinamiklerini anlamak, yaşamımızın kontrolünü ele geçirebilmek için de eleştirel ve özgür düşünce gerekiyor. “İşte sanat da bunu sağlıyor” diyor Madra: “Sanat ve kültür bilinçlenmeyi sağlıyor. Sanat, kısa yoldan gerçeğe ulaşmanızda ve yaşamda kaliteyi yakalamanızda başrolü üstleniyor.”

Beral Madra kimdir?

Madra, 1983 yılında kurduğu BM Çağdaş Sanat Merkezi’nin yöneticiliğini sürdürüyor, aynı zamanda 2012 yılında kurulan Kuad Sanat Galerisi’nin de ortağı ve sanat yönetmeni. 1984’den bu yana 250 yerli ve uluslararası sergiye imza atan Madra 2007-2010 yıllarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Görsel Sanatlar Yöneticiliği görevini yürüttü. AICA - Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi Onursal Başkanı olan Madra, 1.ve 2. İstanbul Bienali ve 44., 45., 49. ve 50. Uluslararası Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, 53. Venedik Bienali Orta Asya Pavyonu, 54. Venedik Bienali Azerbeycan Pavyonu küratörlüğü yaptı. Madra yoğun bir şekilde Ağustos 2013’te gerçekleşen Alanica 2013-Vladikavkaz, Kuzey Osetya Cumhuriyeti Çağdaş Sanat Sempozyumu ve sergisi Eylül-Kasım 2013’te ki Fener Rum Kız Okulu’nda Kalliopi Lemos Sergisi için çalışmalar yaptı. Beral Madra 2013-2014 döneminde Kuad Sanat Galerisi’nde “OnLine”, “Unhappy Readymade” ve “The Images of the Sensible” sergilerini düzenledi.