Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Prof. Dr. Barbaros Çetin kimdir?

“Ülke olarak Lyme hastalığı ile mücadele için “Acil Eylem Planını” bir an önce hayata geçirmek zorundayız.”

Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel yayına imza atan Biyolog Barbaros Çetin, tüm dünyada uzun yıllardan beri üzerinde çalışılan ancak Türkiye’de henüz çok bilinmeyen Lyme hastalığı konusunda çalışmalar yürütüyor. Tıp çevrelerince insanoğlunu tehdit eden yeni bir salgın hastalık olarak kabul edilen Lyme hastalığına sahip insan sayısının AIDS’in 12 katı olduğuna dikkat çeken Çetin, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin Lyme hastası olduğuna işaret ediyor. Halihazırda Amerika’da 25 milyon kişi, Çin'de ise 75 milyon kişi ‘içimizdeki sessiz katil' olarak nitelendirilen Lyme bakterisi taşıyor. Bay Area Lyme Foundation (Bay Area Lyme Vakfı, bu sayının önümüzdeki birkaç yıl içinde 80 milyona çıkacağını öngörüyor.

Bu bakteri kalp krizi, şizofreni, bipolar bozukluk, beyin tümörü, bazı kanser türleri, otizm, huzursuz bacak sendromu, ürtiker, MS, ALS gibi kas hastalıkları, haşimato tiroidi, romatoid artrit, alzheimer, parkinson, çölyak gibi yaklaşık 365 hastalığı taklit etme özelliğine sahip bu nedenle de tespit edilmesi oldukça güç. 800’e yakın semptoma sahip olan ve başta kene olmak üzere sivrisinek ve bit gibi kan emen canlılar ile kan ve organ nakliyle, cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalık, sadece LTT-Boleria testiyle tespit edilebiliyor. Türkiye’nin Lyme konusunda dünyanın oldukça gerisinden geldiğini belirten Çetin, “Bugün dünyada Amerika başta olmak üzere Avrupa'nın bazı ülkelerinde 30 yıldır Lyme klinikleri ve bu konu ile ilgilenen yüzlerce Lyme doktoru var. Ama bizim ülkemizde 50 yıllık bir geçmişe sahip olan Lyme hastalığı ile ilgili ne gerçek anlamda Lyme doktoru ne de gerçek anlamda Lyme kliniği var. Lyme doktorları yetiştirilmeli, lyme klinikleri açılmalı. Ülke olarak Lyme hastalığı ile mücadele için “Acil Eylem Planını” bir an önce hayata geçirmek zorundayız” diyor.

ABD’li Dr. Richard Horowitz, Alman Dr. Armin J. Schwarzbach, otizm konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip Dr. Robert Bransfield gibi Lyme konusunda tüm dünyada otorite olarak kabul edilen isimlerden oluşan 1000 kişilik lider komitesine seçilen Barbaros Çetin, bu komite tarafından hazırlanacak olan ayrıntılı rapora da katkı sağlayacak. Ortaya çıkarılacak olan rapor, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İklim Değişimi Paneli, BM Çocuk Fonu, BM Çevre Fonu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerin sağlık bakanlıklarına gönderilerek konu ile ilgili kamuoyu oluşturularak farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

Lyme’ın yanı sıra küresel ısınma, Türkiye’nin ekolojik geleceği, ekolojik ekonomi ve su Barbaros Çetin’in güncel çalışma alanlarını oluşturuyor. Çetin, insanoğlunun, bugün kaynak olarak kullandığı çeşitlerden ancak doğal sistemler sağlıklı olduğu sürece yararlanabileceğinin altını çiziyor.

Çetin’e göre yaşam felsefemizi değiştirmemiz ve doğayı iyi okumamız gerekiyor. Yaşadığımız ortamın kurallarını bilmezsek, gezegenin yaşam sistemini algılayamazsak ve kaynakların sonsuz olduğunu düşünürsek hayatta kalmamız ya da mutlu olmamız mümkün olmayacak

Prof. Dr. Barbaros Çetin

İsveç Bilim Enstitüsü ve İsveç Bilim Akademisi burslarıyla Almanya, Finlandiya ve İskoçya’da botanik çalışmaları gerçekleştiren Barbaros Çetin, 1989’da İsveç Bilim Akademisi Çevre ve Doğa Koruma Ödülü’nü aldı. 2001-2004 arasında Ankara Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Çetin, BM Çevre Araştırma Komisyonu Danışmanlığında bulundu. TÜBİTAK Kimyasal Teknolojiler ve Çevre Grubu Yürütme Komitesi, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu ve Ankara Valiliği Çevre Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Prof. Dr. Barbaros Çetin, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.