Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Türk kamuoyunun yakından tanıdığı bir ekran yüzü olan ve rating oranı yüksek programlarının yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlar yöneten Payzın ayrıca, dönemin bakanlarının katıldığı Dünya Ekonomik Forumu toplantıları ile Ortadoğu’da değişen enerji dinamiklerinin tartışıldığı yuvarlak masa toplantılarını yönetti.

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi Şirin Payzın meslekte yirmi yılı geride bırakmış tecrübeli bir muhabir. Aynı zamanda spikerlik ve sunuculuk yapan Şirin Payzın, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği röportajlarıyla dikkat çeken bir televizyoncu. Hazırladığı röportajlar, yaptığı belgesel ve haber çalışmalarıyla çeşitli alanlara yönelen Payzın, bu sayede birbirinden oldukça farklı konularda birikime sahip oldu. Bu da onu aranan bir konuşmacı haline getirdi. Bugüne kadar ATV, Sabah, TRT gibi kanallarda görev alan Payzın, Fransız haber kanalı TV 5’te yayınlanan "Kiosque" adlı haber programa yorumcu olarak da katılıyor. Halen CNNTürk’te görev alan Payzın; haber, belgesel ve araştırmalarıyla gündemin nabzını tutuyor.

Şirin Payzın muhabir ve program yapımcısı olarak dünya genelinde pek çok olayı yerinde izledi. Pakistan’daki askeri darbe, İsrail’de intifada, İran’da seçimler, Irak savaşı, Lübnan ve Filistin’deki gelişmeler gibi daha pek çok güncel konu hakkındaki gelişmeleri Türk halkı Payzın’ın yaptığı haber ve belgesellerden takip etti. Bu haberlerin içinde elbette çok önemli röportajlar da yer aldı. Payzın, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Hristofyas ile ses getiren röportajlara imza attı. Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz Irak savaşı başlamadan son röportajını Şirin Payzın’a verdi. 2003’te Irak Savaşı sırasında TRT adına İran-Irak sınırına giden Payzın, buradan özel bir program hazırladı.

Ödüllü muhabir

Şirin Payzın’ın kariyerinde 1997 ve 2004 yılları özel bir yere sahip. 1997’de dönemin Başbakan’ı Necmettin Erbakan’ın ziyareti sonrası Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Röportajı” ödülünü kazandı. Aradan yedi yıl geçtikten sonra Payzın’ın yaptığı sıra dışı bir çalışma yine ödüle layık görüldü: Namus cinayetlerini anlattığı “Hepsi Birer Güldünya” belgeseliyle “2004 Metin Göktepe Yılın Görüntülü Haber Ödülü”nü ve aynı yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Televizyon Röportajı” ödülünü aldı.

İç ve dış politikayı takip ediyor

Payzın, sadece dış politika alanındaki gelişmeleri değil iç siyaseti de yakından takip eden bir iletişimci. Kürt sorunu ve çözüm süreci üzerine çalışan Şirin Payzın, bu konuda düzenlenen pek çok konferansa katıldı. PKK lideri Murat Karayılan’la röportaj yaptı. Payzın, Dünya Bankası’nın TÜSİAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yürüttüğü “Kadınlar için İstihdam ve Kadının Güçlendirilmesi, eşit fırsatlar sunulması” projelerinin moderatörlüğünü üstlendi. Pek çok ilde düzenlenen konferansları yönetti. Ayrıca 2004 yılından beri her yıl Ocak ayında Davos’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nu CNNTÜRK adına izliyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun İstanbul zirvelerinde çeşitli oturumların moderatörlüğünü üstleniyor.   

Kimdir?

Şirin Payzın 1968 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini Ankara’da ve New York’da tamamlayan Payzın, 1994-1999 yılları arasında Ali Kırca ile ATV Ana haber kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı. Aynı yıllarda ATV ve Sabah için özel röportajlar hazırladı. CNN TÜRK’ün kurulduğu 1999 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başlayan Payzın, 2003-2006 arası Yeni Gün hafta sonu programını ve 2006-2007 sezonunda sabah kuşağını sundu. Son olarak İstanbul’da yapılan  Dünya Ekonomik Forumu kapsamında eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katıldığı  açılış toplantısını ve panelini  ayrıca OrtaDoğu’da değişen enerji dinamiklerinin tartışıldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı yuvarlak masa toplantısını yönetti. Halen “Ne Oluyor”programını hazırlayıp sunan Payzın, Fransızca ve İngilizce konuşuyor.