Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

  İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi Ali Rıza Babaoğlan, bir bilişim sektörü profesyoneli olarak 2014’ten bu yana melek yatırımcılık ve girişim fonlaması üzerinde çalışmalar yapıyor. BIC Melek Yatırım Ağı bünyesinde çalışmalarına devam eden ve bazı yabancı yatırım kuruluşlarına danışmanlık yapan Babaoğlan, bugüne dek beş farklı şirkete melek yatırımcı olarak dahil olup yönetim kurullarında yer aldı. Babaoğlan’ın yatırım yaptığı şirketlerden biri, 2016’ın ilk çeyreğinde yüksek bir değerleme ile satılarak en başarılı girişim hikayelerinden birini yazmış oldu.


 Kurumsal dünyada yer aldığı süre zarfında önemli projelere imza atan Babaoğlan başta TÜBİTAK olmak üzere global teknoloji şirketleri olan Microsoft, IBM ve SAP’nin Türkiye ofislerinde uzun süre çalıştı. Ayrıca Linkedin’in Türkiye ve Türki Cumhuriyetler Bölge Direktörü olarak şirketin İrlanda ve ABD ofislerinde görev yaptı. 


 Bu yıllarda popüler teknoloji ve yaşam dergisi Digitalage ile Turkcell Kurumsal Blog’da yeni nesil dünya ihtiyaçları ve teknolojinin geleceği üzerine makaleler yazdı. Başta BYTE, PC World ve PC Magazine dergileri olmak üzere farklı teknoloji ortamlarında köşe yazıları yazdı. Yaptığı çalışmalar sonucunda “Dünyanın En Başarılı Gençleri” listesine girdi. Birçok televizyon programına katılarak bilişim sektörünü değerlendirdi. 
 Başta Almanya, Azerbaycan, İtalya, ABD, Mısır, Hollanda ve İrlanda olmak üzere birçok yerel ve global etkinliğe davetli konuşmacı olarak katıldı, özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarında konuşmacı olarak çeşitli etkinliklerde yer aldı.


 Son yıllarda yatırım danışmanlığına hız veren Babaoğlan başta TEDx ve Webrazzi olmak üzere birçok konferans ve kurum içi etkinlikte dijital kültür, teknolojinin yaşama etkileri, trendler ve yeni nesil yaşam konularında ufuk açıcısı konuşmalar yapıyor.
 Babaoğlan, Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olarak İtalya’nın Spoleto ve Kenya’nın Mombasa şehirlerinde UNDP Millennium Development Goals 2015 programı için çalışmalar yürüttü. Babaoğlan “Yeni Bir Lider Derneği”nin yönetiminde. Bu oluşum içinde birçok genç profesyonel ile üniversite öğrencilerinin liderlik çalışmalarına destek oluyor. 

Ali Rıza Babaoğlan kimdir?

Ali Rıza Babaoğlan, tam burslu olarak okuduğu Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2008’de mezun oldu. Henüz öğrenciyken Microsoft Office 2007 ürün ailesinin geliştirilmesinde görev aldı ve Microsoft’un “En İyi Öğrenci Çalışanı” ödülüne layık görüldü. Junior Chamber International (JCI - Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) tarafından 2009’da Türkiye’nin En Başarılı On Genci arasında seçilerek ödüllendirildi. 2009’da İsviçre’de, IBM tarafından En İyi 75 Mühendislik öğrencisi arasına seçilerek IBM Zürich Merkez Araştırma Laboratuvarı’nda inovasyon eğitimi aldı. Zürih’teki eğitiminin ardından Türkiye’ye dönen Babaoğlan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan ilk Türk Milli Teknoloji Takımı’na davet edildi ve Türkiye’yi, Hollanda’da düzenlenen olimpiyatlarda ilk defa resmi olarak bilişim teknolojileri ve iletişim alanında temsil etti.