Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Sürdürülebilir bir dünya elde edebilmek için gelecek 40 yıl içinde inovasyona, bugün anladığımızdan farklı bir anlayışla ve bugünkünden çok daha fazla ihtiyacımız olacak.”

 

Eczacıbaşı Holding’de İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü görevini sürdüren Ata Selçuk, inovasyon denince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden. Çağımızda inovasyonun, iş dünyasının tüm süreçlerine entegre edilmesi gerektiğini belirten Selçuk, sürdürülebilir bir dünya hayalinin de ancak inovasyonla gerçek olabileceğini belirtiyor.

İş hayatına ürün yöneticiliğiyle başlayan Selçuk’un kariyeri 1992’de ilaç sektörüne girişiyle farklı bir boyut kazandı. Önce Abdi İbrahim İlaç ve ardından Eczacıbaşı Topluluğu ile çalışan Selçuk, bu süre zarfında tüm stratejilerinde inovasyon ve sürdürülebilirlik alanlarında uzmanlaştı.

İnovasyon kavramının yalnızca bir trend değil bitmeyecek bir yolculuk olarak kabul edilerek, kurum kültürü haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ata Selçuk, hem sürdürülebilirlik hem de iş hayatında rekabet edebilirlik için inovasyonun şart olduğunu söylüyor ve liderlere bu yolda önemli görevler düştüğünü belirtiyor.

İnovasyonu yalnızca Ar-Ge’den ibaret sananlar için kavramları gerektiği gibi ayrıştırarak önemli bir mesaj veriyor: “Bilim ve teknoloji, inovasyonun önemli birer girdisi; Ar-Ge ise inovasyonu destekleyen faaliyetlerden biridir. İnovasyon ‘yeni bir fikrin değer katan uygulaması’ olarak kabul edilebilir. İnovasyon yalnızca Ar-Ge bölümünün işi gibi algılanırsa, ortaya pazarlanabilir bir ürün ya da hizmet çıkma olasılığı zayıflar. Bu durum da rekabet etme avantajı elde etmeye yönelik tüm çalışmaların amacından sapmasına yol açar. ”

Ata Selçuk Kimdir?

Ata Selçuk, 1989’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl Düzey Pazarlama bünyesinde Ürün Yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 1992-1999 yılları arasında Abdi İbrahim İlaç bünyesinde, pazarlama ve satış alanlarında çeşitli görevlerde bulunan Selçuk, 1999’da Eczacıbaşı İlaç Pazarlama bünyesinde Pazarlama ve Satış Müdürü olarak Eczacıbaşı Topluluğu’na katıldı. 2004-2008 yılları arasında Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, 2008-2009 yılları arasında RTS Renal Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü olarak görev yaptı.