Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Rengin Yiğitbaş Akıllıoğlu kimdir?

Kadıköy Anadolu Lisesi, İTÜ İşletme Mühendisliği bitiren ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde master yapan Rengin Yiğitbaş Akıllıoğlu, Harvard Üniversitesi’nde liderlik eğitimi aldı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 2006 yılında “Eisenhower Fellow (EF)” seçildi ve dünya genelindeki EF ağı içinde havacılık alanında ilk Eisenhower Fellow oldu. Akıllıoğlu KALİD Mezunlar Derneği Kurucular Kurulu, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, DEİK/Sağlık İş Konseyi Yürütme Kurulu ve TÜSİAD/Türk Amerikan İş konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

“Liderlik, insanın ‘nasıl başarılı olabilirim?’ değil ‘bu duruma en iyi nasıl katkıda bulunabilir ne gibi bir fark yaratabilirim?’ sorularını sorduğu bir yaklaşım şeklidir.”

Rengin Yiğitbaş Akıllıoğlu profesyonel yaşamı süresince uzmanlık alanı olan finansman, muhasebe, bütçe, banka ilişkileri nakit yönetimi, hazine, türev işlemler, dahili/harici raporlama, standartların takibi ve korunması, stratejik planlama, risk yönetimi, sigorta, satınalma politikaları, yatırımcı ilişkileri, kurumsal yönetim, Borsa ve Sermaye Piyasası uygulamaları, halka arz, pazarlama ve fiyatlama stratejileri, Singapur, Malezya ve Türk Sermaye Piyasası kural ve uygulamaları ile başarılı projelere imza attı. Akıllıoğlu, sağlık ve sivil havacılık sektörlerinde başarılı çalışmalara imza atmış bir iş kadını olarak liderliğin sırrını fark yaratma isteğiyle tanımlıyor.

Akıllıoğlu, havacılık sektöründe ilk olarak IAWA (International Aviation Women’s Association)’da Ortadoğu’dan sorumlu başkan yardımcılığı, ardından Sun Express Havayolu’nda Yönetim kurulu denetçi üyeliği yaptı. Sun Express’teki görevinin son yıllarında paralel olarak çalışmaya başladığı Türk Hava Yolları’nda mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevi sırasında halka arz ve özelleştirme projelerinde görev aldı. 1989’dan itibaren gerçekleştirilen THY’nin transformasyon sürecinde rol aldı. Chicago Orta Batı Amerika’dan Sorumlu Müdür olarak dört yıl Amerika’da görev yaparak hattın ciro ve karlılığının artmasına ve büyüme stratejisine katkıda bulundu. Sağlık turizmi ve Amerika ile Türkiye arasında sağlık işbirliğinin kurulmasına öncülük etti.

Acıbadem Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı’na bağlı olarak, Abraaj Capital’in sahip olduğu hisselerin satışı projesi ve şirket değeri açısından Acıbadem’in dünyanın ikinci büyük sağlık grubu olması ile sonuçlanan IHH Healthcare Berhad ile ortaklık kurulması projesini yöneterek Acıbadem’in globalleşmesine katkıda bulundu. 2012 yılında dünyada bir ilk olarak nitelendirilen, IHH Healthcare Berhad’ın Malezya ve Singapur borsalarında eşzamanlı halka arzının Türkiye kanadına liderlik etti. 2.2 Milyar ABD$ tutarındaki bu halka arz, dünya genelinde 10 ödüle layık görüldü. Akılıoğlu, Labmed, Blab, Turuncu Sağlık şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Acıbadem Grubunda Genel Müdür Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği, ABD Koordinatörlüğü ve Yönetim Kurulu Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

2015 yılı itibariyle General Electric Aviation'da Ortadoğu satışlarından sorumlu Genel Müdür görevini sürdürmektedir.

Yayınlanmış makaleleri bulunan, uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer alan, birçok yurt içi ve yurt dışı eğitime katılmış olan ve pek çok ödülü bulunan Akıllıoğlu, kişiliği ve iş hayatına yaklaşımı ile Amerikalı yazar Theodore Friend’in 2012 yılında yayımlanan “Modern İslam’da Kadın, Erkek ve Allah” isimli kitabında ve Dr. Cem Kozlu’nun 2007’de yayımlanan “Bulutların Üstüne Tırmanırken THY-Bir Dönüşüm Hikayesi” adlı kitabında yer aldı.