Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Yeni dönem gazeteci ve televizyonculardan biri olarak, habere ve gündeme yalın, samimi, duru kısacası çağdaş bir bakış açısıyla yaklaşıyor: “Ne anlattığınız kadar, nasıl anlattığınız da önemli. Hatta televizyonculukta nasıl anlattığınız daha önemlidir.”

 Gazetecilik merakı karmik programdan mı, yoksa gazeteci bir babanın çocuğu olma hasebiyle genetik kodlamadan mı bilinmiyor. Ama ekonomi haberciliği yapma isteği çocukluk yıllarına dayanıyor. Ekonomiye merakından çok bu kadar sıkıcı bir konuyu eğlenceli hale getirme cüreti yatıyor altında. Çoğunluk da böyle düşünmüş olmalı ki, 27 yıldır ağır meseleleri basite indirerek herkese anlatabilme çabasına muhalefet gelmedi.

“Sonuçta elektriği icat etmiyoruz. Kansere de çare bulmuyoruz. O zaman bu kasvetli hava niye? Bizi herkesin anlaması sanıldığı gibi ağırlığımızı azaltmaz, dinletir, sevdirir. Ne anlattığınız kadar nasıl anlattığınız da önemlidir. Hatta televizyonculukta nasıl anlattığınız daha önemlidir” diyor Şafak.

Aslı Şafak 2005 – 2010 yılları arasında Londra’da, The New Anatolian ve The Daily News gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Bloomberg HT’nin kurulmasıyla birlikte kanalın Londra Temsilciği görevini üstlendi. 2010 yılında Türkiye’ye döndü, Bloomberg HT’de her gün izleyicisine ekonomideki gelişmeleri anlatmaya devam ediyor.

Şafak aynı zamanda her gün 12.00-14.00 saatleri arasında BloombergHT Radyo’da program yapıyor. 

Aslı Şafak Kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat mezunu. Gazeteciliğe üniversite yıllarında, Tercüman Gazetesi’nde başladı. Daha sonra TRT’de ekonomi muhabirliği, Başbakanlık ve Parlamento muhabirliği yaptı. Muhabirlik yıllarında TRT’de birçok program hazırladı ve sundu. Başbakanlıkları döneminde Süleyman Demirel ve Tansu Çiller ile, Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül ile özel röportajlar gerçekleştirdi. 2003-2010 yılları arasında Londra’da yaşadı. Dış politika üzerine köşe yazıları yazdı. 2010’da Bloomberg HT’de program yapımcısı ve sunucusu olarak çalışmak üzere İstanbul’a geldi. Halen her gün 17.00-18.45 arasında Bloomberg HT ekranlarında 3. Seans ve Günden Kalanlar programlarıyla izleyiciyle buluşan Şafak, Nişantaşı Üniversitesi'nde Türkiye ekonomisi dersi veriyor.