Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Dünyada en duygusal ürün arabadır. Herkes için bir anlam ifade eder. Bu nesnenin geleceği beni çok yakından ilgilendiriyor.”

Genç yaşta geniş, yavaş ve hızlı spor araba çizimleriyle tasarıma merak salan  Murat Günak, Almanya Kassel’da Güzel Sanatlar Okulu’nda okurken, kendini otomotiv sektörünün içinde bulur. Günak, Ford’da başladığı otomobil tasarım kariyerine, Peugeot, Mercedes, Volkswagen, DaimlerChrysler gibi otomotiv sektörünün dev firmalarında devam eder. Mercedes-Benz’in A Sınıfı serisi, Mercedes-Benz Klasik SLK E Sınıfı serisi, Volkswagen Passat gibi dünya otomotiv markalarının önde gelen modelleri Günak’ın imzasını taşıyor.

1994’te Peugeot’ya transfer olan Günak, bu markanın çok satanlarından 206, 206 cc ve 607 modellerini tasarladı. Volkwagen’in Tasarım Grup Başkanlığına kadar yükseldi. Onunkisi tam bir başarı hikayesi!. Başarı, çok çalışmak ve cesur adımlarla geliyor. Günak, 2007 yılında kendi şirketini kurdu ve elektrikli araç üretmek için çalışmalara başladı. Murat Günak, İsviçreli Spirit Avert şirketine ortak oldu,  güneş ve elektrik enerjisiyle çalışan otomobil Mindset’i tasarladı.

Ve Mia doğar...

Mindset, elektrikli araç tasarım ve üretim çalışmalarında dönüm noktası oldu. Günak bir süre  sonra çalışmalarına hız verdi ismini kızından alan, bugün Fransa’da satış rekorları kıran Mia adlı elektrikli arabayı üretti. Günak, “Mia”yı çok neşeli ve insanı üzmeyen bir araba olarak tanımlıyor ve şöyle diyor: “Mia benim için kızım kadar önemli, bu yüzden kendi vatanımda da başarılı olmasını arzu ediyorum.”

Fransa ve Almanya'da satışa çıkan Mia Avrupa dışından da talep alıyor. Örneğin, Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere, Lüksemburg, Norveç, Çek Cumhuriyeti'nin yanı sıra Güney Afrika, Kanada ile Pasifik Okyanusu'ndaki Yeni Kaledonya Adası ile Hint Okyanusu'nda bulunan Reunion Adası’da caddeler Mia’yla şenlendi. Günak, bir dünya markası haline gelen Mia’yı Türkiye’de de satışa sunmayı hedefliyor ve burada da elektrikli araçların teşvik edilmesiyle Mia’nın çok başarılı bir satış grafiği yakalayacağını tahmin ediyor.

Günak, inovasyon, otomotiv tasarımı, ilham ve yaratıcılık konularında uzman görüşüne sahip olup; İngilizce, Fransızca, Almanca ve Türkçe prezantasyon yapabiliyor. 

Murat Günak kimdir?

1957 yılında İstanbul'da doğan Murat Günak, 6 yaşında Almanya’da ilkokula başladı. İki yıl kadar Almanya'da kaldıktan sonra İstanbul'a döndü ve ortaöğrenimini Türkiye’de tamamladı. 1973’te liseyi bitiren Günak, Almanya’da Kasses Güzel Sanatlar Okulu’nda Endüstriyel Tasarım alanında eğitim aldı. Londra Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu’nda yüksek lisans yaptı. Gençlik yıllarından beri otomobil çizimlerine meraklı Volkwagen’de Tasarım Grup Başkanlığına yükselen Günak, 2007 yılında ortağı olduğu Spirit Alert şirketi ile Mindset’i tasarladı. Günak Mindset’in hemen ardından üretime geçirdiği, Mia adlı elektrikli otomobille, sektörün kodlarını değiştiriyor. Mia, Avrupa’da ciddi talep gören bir araç olarak tarih yazdı.