Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Dünya hızla değişiyor. Değişim, geleceğe hazır olmamızı güçleştiriyor. Yarının problemleri bugünden gelişiyor. Bugünden geleceği çalışarak hazırlıklı olabiliriz.”

 

Türkiye’de girişimcilik denilince akla gelen ilk isimlerden olan Alphan Manas, 1988 Şubat ayında Exim’in hemen ardından Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı olarak sektöre hızlı bir giriş yaptı. 1998 yılında bu şirketleri Teknoloji Holding çatısı altında toplayan Alphan Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş Baskanı olarak 18 yıl grubun “İş ve Pazar Gelistirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. Birçok yenilikçi fikir ve ürünü ülkemize tanıtan Manas’ın imzasını attığı projeler arasında İddia, tüm Türk gençliğinin bir dönemine damgasını vurmuş fenomen oyun Hugo, Deniz Taksi bulunuyor.  

 

Alphan Manas’ın Türkiye ile tanıştırdığı ilkler bunlarla da sınırlı kalmadı. Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projesine öncülük eden ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine de destek olan Alphan Manas’ın bu kapsamdaki projelerinden bazıları şunlardır: İlaçlarda Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçis Sistemi, 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarısları” Bahis Sistemi.

 Alphan Manas, aynı zamanda özel sektöre de projeler geliştirdi. Manas’ın geliştirdiği projlerden bazıları; Migros yazar kasa ve barkod uygulaması, süpermarket soğuk-sıcak zincir otomasyonu ve patentini 2002 yılında aldığı ve uluslararası çapta tedarikçilerin üzerinde halen çalıştığı motorlu market arabası projesidir.

 İnovasyon ve mega trendler konusunda dünya çapında birikiminin yanında Alphan Manas’ın Türkiye’de süpermarket satın almalarının nasıl yönetileceği ve organize perakende de izlenecek yollar ile ilgili stratejik çalışmaları da mevcut.

 En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini bizzat yürüten Alphan Manas’ın kurduğu veya Murahhas Aza olarak bizzat iş modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları ise toplam 4 milyar USD’yi geçti.

 Teknoloji ve inovasyon içeren konularda sahip olduğu onlarca patent nedeniyle “mucit” olarak da adlandırılan Alphan Manas, Temmuz 2016′da Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesi’nde 3. sıraya yükselmeyi başardı.

 Bir teknoloji uzmanı olan Manas, gelismekte olan ülkelere yönelik projeler gerçeklestirebilmek amacıyla, Türkiye ve Amerika’da bulunan “Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri ve Dernekler” ile de isbirliği yapıyor. 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, sehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerlesime yönelik çözümler üreten, “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen  Alphan Manas, halihazırda TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi olarak varlık gösteriyor. ALphan Manas, aynı zamanda ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında üniversitelerde konferanslar da veriyor. 

World Future Society (Dünya Fütüristler Derneği) Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucusu ve onursal başkanı.

Birçok yayında köşe yazıları da yayınlanmış olan Manas’ın www.alphanmanas.com adlı blog’u bulunuyor.

 

Alphan Manas kimdir?

 Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı. Bir süre Tenba firmasının New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalışan Manas, 1987’de Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü. 1988’de Exim’in ve takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 uluslararası şirket arasında 185. sırada yer aldı. 1997’de Teknoloji Holding’in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu.  2006’da 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV’yi kurdu.