Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Başarılı bir profesyonel olarak farklı pozisyonlarda tepe yönetiminde çalıştı. Medya dünyasına adım attı, çalışmalarıyla farklı bir pencere açtı.

Tijen Mergen profesyonel yöneticilikten bir gün ansızın medya dünyasına geçtiğinde herkesi şaşırttı. Durmadı, ele aldığı yaratıcı projelerle “eski köye yeni adet” diye tanımlanabilecek çalışmalarıyla şaşırtmaya devam etti. Yöneticilik başarı ve becerilerini pazarlama-satış-iş geliştirme alanlarındaki dehasıyla pekiştirdiği için iletişim dünyasına adım atması güç olmadı. İletişim ile pazarlamayı armoni içinde ortak paydada buluşturdu. 2004-2010 yılları arasında Doğan Gazetecilik bünyesinde Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alan Tijen Mergen, kurumun Milliyet, Vatan, Posta, Radikal ve Fanatik gazetelerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinin yönetiminin yanı sıra, internet gazeteciliğinin gelişiminde de öncü rol oynadı.

Doğan Gazetecilik’de sadece habercilik değil içerik ve hizmet üreten toplam 12 sitenin geliştirilmesi ve işletilmesinde ve iki sene gibi çok kısa sürede karlılığa geçmesinde öncülük yaptı. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra son dönemlerde Türkiye’de en başarılı sosyal sorumluluk projesi olarak kabul edilen ‘’Baba Beni Okula Gönder’’ kampanyasının fikir annesi Mergen, bu projenin yönetimini de gerçekleştirdi. 2010-2012 yılları arasında aynı grupta, Hürriyet Gazetecilik’de Pazarlama Grup Başkanı ve İcra Kurulu üyesi olarak görevini sürdüren Mergen, daralan basılı yayın pazarında gazetelerin daha çok okunması için pek çok projeye imza atarak, 47 üniversitede öğrenciler tarafından satılan ve okunan ‘’Hürriyet Kampüs’’ gazetesinin hayata geçirilmesinde lider rol oynadı. Gerçekleştirdiği seyahatlerinden izlenimlerini paylaştığı keyifli yazıları Milliyet Cadde’de yayınlandı. Satış ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra Hürriyet Gazetesi’nde, cinsiyet eşitliği gibi toplumun en önemli sorunlarını gündeme getirerek, çözüm üretilmesine destek olmak için çalışmalar yürüttü, 42 kadın derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Haklı  Kadın Platformu'nun kurulmasında öncü rol oynası. 

2013 yılından bu yana Doğan Gazetecilik AŞ yönetim kurulu üyeliği'nin yanı sıra, hayallerini gerçekleştirmek üzere 2013 de  kendi şirketini kurdu ve çalışan memnuniyeti arttırmak misyonu ile organizasyonlar düzenliyor ve eğitim, danışmanlık hizmetleri  veriyor.

Mergen  ayrıca iki yıla yakın bir süredir Bahçeşehir Üniversitesi’nda Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek Lisans öğrencilerine pazarlama  ve marka dersleri vermektedir.

Tijen Mergen kimdir?

Tijen Mergen, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Çalışma hayatına 1982 yılında Apple Bilgisayar’da Satış Temsilcisi olarak adım atan Mergen, 13 yıl boyunca NCR Türkiye’de Satış Müdürlüğü ve NCR Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. NCR’da 1994-1998 yılları arasında 27 ülkenin dahil olduğu Orta Doğu ve Doğu Avrupa Bölgesinde Finans Sektörü Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüttü. Daha sonra Bilkom Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak hizmet veren Mergen; burada farkındalık üzerine geliştirdiği ve “iCan” adını verdiği projesi ile yüzde 49 pazar bilinci sağlayarak; Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nden (IPRA) ödül kazandı. Mergen, 2000 yılında, Bilkom Bilgisayar ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin Komili Holding’den Koç Holding’e devri sürecinde de aktif rol aldı. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlayan Mergen, aynı yıl, Dünya Gazetesi tarafından ilk defa verilen “Yılın Profesyonel İş Kadını” ödülünü aldı. 2003’ten itibaren Doğan Grubu’nda farklı kurumlarda İcra Kurulu Üyeliği ve Grup Başkanlığı yaptı.