Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Türkiye’de yerleşik bir yabancı. Bizi, bizden iyi tanıyor. “Türkiye Hakkında Herkesin Bilmesi Gerekenler“ başlıklı kitabı 20 yıllık gözlemin ürünü.”

20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yerleşik yaşayan bir gazeteci olarak, The Daily Telegraph, The TimesThe Economist ve New York Times, TIME ve CNN gibi birçok önde gelen İngilizce gazete ve dergi için çalışıyor. Türkiye’yi içinden ve derinden deneyimleyen biri Andrew Finkel…Türkçeyi iyi konuşuyor, iş dünyası ve siyasetin önemli aktörlerini tanıyor. Okurlarına mesajını nasıl aktaracağını da çok iyi biliyor. 1990’da çıkardığı “Türk Devleti, Türk Toplumu” kitabında Nükhet Sirman’la birlikte Türkiye’nin stratejik önemini ve gittikçe büyüyen ekonomik gücünü ele aldı.

2012’de çıkardığı yeni kitabı “Türkiye Hakkında Herkesin Bilmesi Gerekenler”de ise, ülke hakkındaki temel konuları 50 soruda topladı ve bunların cevabını yine kendine has esprili üslubuyla verdi. Türkiye’deki bazı gerçekleri gündelik anekdotlarla “hem güldürüp hem düşündürerek” anlattı. Bu ülke hakkında daha fazlasını bilmek isteyen, ortalama bir Avrupalı veya Amerikalıiçin bilgilendirici ve davetkar bir Türkiye profili çizdi. Finkel’in bu çalışması, referans kitabı olarak kabul ediliyor.

Finkel, Türkiye’nin özgeçmişine de yer veriyor kitabında. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen seküler ve ulusal devlet yapısına geçişteki çalkantılara ve sonrasındaki tarihsel süreçte ülkenin yaşadığı sıkıntılara da değiniyor Finkel. Kürt sorununun Türkiye’nin ekonomi politikalarına etkisi, BM üyesi Türkiye’nin Irak’taki rolü hakkındaki görüşlerini de bu kitapta paylaşıyor.

Andrew Finkel kimdir?

Andrew Finkel, 1989’dan beri Türkiye’de gazeteci olarak çalışıyor. Fransızca, Türkçe, Farsça ve Almanca biliyor. Bu süre zarfında The Daily Telegraph, The Times, The Economist, Time ve CNN gibi basın yayın kuruluşlarının temsilciliğini yaptı. Aynı zamanda BBC, Sky, Deutsche Welle, The Guardian, Global Journalist, NPR, The Washington Post, Cornucopia dergisi ve Le MondeDiplomatique gibi yayınlara katkı sağladı. Türk gazetelerinin haber servislerinde çalıştı. 2002-2003 yılları arasında Michigan Üniversitesi’nde Karsten Prager bursu ve 2005’te Washington Demokrasi için Ulusal Yardım Kuruluşu’ndan Reagen Fascell Demokrasi bursu aldı. Basın güvenirliliği konularında akademik çalışmalara katkıda bulunuyor. P24 (Bağımsız Gazetecilik Platformu / Platform for Independent Journalism)’ün kurucusu ve aktif yazarı. Today’s Zaman’dan sonra şimdi de Taraf Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor.