Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Tanınmış gazeteci James Dorsey aranan bir Orta Doğu uzmanı. Yıllarca Türkiye’den haber geçen Dorsey, araştırmacı gazeteciliğin başarılı örneklerini sergilemeye devam ediyor.

Orta Doğu’da tanınmış bir gazeteci kimliğine sahip olan Dorsey, Wuerzburg Üniversitesi’nde “Institute of Fan Culture”ın eş başkanlığını yürütüyor. Dorsey aynı zamanda Singapur S. Rajaratnam, Uluslararası Çalışmalar Okulu Nanyang  Teknik Üniversitesi’nin Batı Asya kıdemli üyesi. Dorsey, Hurriyet Daily News, The Huffington Post ve The Daily Independent gazetelerinde yazıyor. “Orta Doğu Futbolu’nun Çalkantılı Dünyası” adında beğeni toplayan bloğu ile aynı adı taşıyacak olan kitabının çalışmalarını sürdürüyor.

James Dorsey, aktif gazetecilik yaptığı yıllarda Orta Doğu bölgesinde en çok tanınan simalardan biri oldu. Dorsey, bir süredir iletişimci kimliğini farklı rollerle renklendiriyor. Tanınmış gazeteci; Orta Doğu’da futbol sporu ve endüstrisini gündeme getirdiği blog’uyla da büyük ses getiriyor. 1995-2004 yıllarında “Dünya Ekonomik Forumu”nun Kazablanka, Amman ve Kahire’de gerçekleşen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Zirveleri’nde Başkan Klaus Schwab’ın danışmanlığını yaptı. Aralarında Bosna-Hersek Dış Ticaret Bakanı ve üst düzey personeli, Dünya Su Forumu ile Dünya Bankası Enstitüsü sponsorluğundaki gruplarda üst düzey yöneticilere medya eğitimleri verdi. Ürdün, Irak, BAE, Mısır, Fas, Türkiye, Güney Afrika, Etiyopya, Mali, Kenya, Hindistan, Bangladeş, Nepal, Fransa, Venezuela, Brezilya, Peru ve Arjantin’in de aralarında bulunduğu birçok ülkede seminerler düzenledi. Eylül 2011’de “Singapur Uluslararası Toplum Katılımı Konferansı”nda moderatörlük ve Eylül 2012’de Danimarka Aalborg’da düzenlenen “20. Spor Yönetimi için Avrupa Birliği Konferansı”nda açılış konuşması yaptı.

James Dorsey kimdir?

Amsterdam Üniversitesi’nde ekonomi, Wageningen Tarım Üniversitesi’nde tropikal tarım eğitimleri alan Dorsey, 40 yıllık gazetecilik ve danışmanlık kariyerini farklı kıtalarda sürdürdü. 1983 – 1987 yıllarında United Press International   için Atina, Ankara, Kudüs’te büro şefliği ve Orta Doğu ve Londra ofislerinde kıdemli muhabirlik yaptı. Washington Times için 1987 - 1991 yıllarında diplomatik ve ulusal güvenlik muhabirliği yaptı. 1993 - 2003 yılları arasında The Wall Street Journal için Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlar, İstanbul, Amsterdam ve Riyad merkezli kıdemli muhabir olarak görev aldı. Dorsey bu dönemde uzun bir süre İstanbul’da yaşadı ve bağlı bulunduğu yayınlara haber servisini  İstanbul’dan yaptı. Dorsey, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Hollandaca konuşuyor. Dorsey kendi ifadesiyle teorik Arapça, Türkçe, Fransızca, İbranice dilbilgisine sahip.