Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Dr. Türktan, Türkiye’de kadın girişimciliğini geliştirmenin yanı sıra ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmeyi misyon edinen bir isim.

Çalışma hayatının ilk dört yılını New York Üniversitesi’nde akademik alanda geçiren Dr. Türktan, çalışma hayatında denetim, insan kaynakları, kalite ve hukuk işleri fonksiyonlarının kendisine bağlı olduğu görevlerde çalıştı ve muhtelif tepe yöneticilik görevleri üstlendi. Aktif yöneticilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında yoğun çalışmalar yaptı.

Dr. Türktan, çalışma hayatının önemli bir bölümünde dünyanın en saygın şirketlerin biri kabul edilen ABB Elektrik Sanayi şirketinde, çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinin yanı sıra, şirketin yönetim kurulunda tek kadın üye ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Şirketin 14 milyon dolardan 350 milyon dolara giden yolculuğundaki pek çok kararda imzası bulunan Türktan, “şirket içerisinde daha fazla lider yetiştirme” strateji ve misyonuyla “liderliğe davet” programı bünyesinde uluslararası eğitimler verdi, yurt içinde ve yurt dışında başarılı liderler yetiştirilmesinde etkin rol oynadı.

Türktan, girişimcilik konusundaki cesareti, öngörüleri, satın alma ve satış süreçlerindeki doğru zamanlaması, etkinlik analizleri yapması ve “kazan-kazan” yatırım teknikleri ile çalışmasıyla kariyerinde önemli başarılara imza attı. İş dünyasından sürpriz bir şekilde ayrılıp, Bodrum’da otel işletmeye başladı. Bir türlü iş dünyasından kopamadı, çeşitli yönetim kurulu üyelikleri ve Kadın Girişimciler Derneği’nin Başkanlığını üstlendi. Dernek, Türktan döneminde olgunluk çağına ulaşarak, en fazla proje ve en yüksek geliri yakalamayı başardı. Girişimcilik ve çalışma hayatında başarı için gereken temel ekonomik esaslar üzerine muhtelif eğitimler verdi, konuşmalar yaptı, sürdürülebilirlik konusunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı UNDP adına tebliğler sundu.

Dr. Gülden Türktan kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve master eğitimi aldı, BA ve MA dereceleri ile mezun oldu. New York Üniversitesi’nde master ve doktora çalışması yaptı, MBA ve M. Phil derecesi, Marmara Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı ve New York Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve eğitmen olarak çalıştı. İstanbul’da uluslararası bir dev olan güç santralleri ve elektrik üretim şirketi ABB’de tepe yöneticilik yaptı.Uluslararası Yatırım Derneği YASED’te iki dönem yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkan yardımcılığı yaptı. TÜSİAD’ın İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanlığı ve Kadın Girişimcileri Derneği KAGİDER’in kurucuları arasında yer aldı ve derneğin başkanlığını üstlendi.