Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“İşimizi çocukluğumuzun yapboz merakıyla sorguladığımızda, sürdürülebilir varlığın garantisi olan katma değerin kendiliğinden yaratıldığını göreceğiz.”

Kurumsal yönetim ve itibarın sigortası: Denetim Komitesi

Ali Kamil Uzun, denetim konusunda ülkemizde önde gelen isimlerden. Uzun, “denetim” konseptinin temelini oluşturan etik değerlerin benimsenmesini sağlamak ve denetimi yönetim kurullarındaki rolüyle buluşturmak için etkin çaba gösterdi. Aynı zamanda karikatür sanatçısı olan Uzun, denetim/etik/yönetim kurulları konularının kurumsallaşması için aktif görev alırken, düşüncelerini çizgilerle ifade etti.

Uzun, dünyanın denetimle barışması gerektiğini şu sözlerle özetliyor: “İş dünyasında yıllarca faaliyet sürdüren dünya devi şirket, kurum ve kuruluşların bir anda yok olduğuna tanık olduk. Oluşumu için uzun yıllar uğraş verilen kurumsal itibarın bir gecede yitirildiği görüldü. Şirket, kurum ve kuruluşlarla birlikte hissedarlar, yatırımcılar, üst düzey yöneticiler ve çalışanlar da iş, servet ve itibarlarını kaybettiler. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Türkiye’de yaşanan ve bedeli çok pahalı olan bu deneyimler sonucu günümüzde şirketlerin mali durumu ve maruz kaldığı riskler konusunda pay ve menfaat sahiplerinin şirket yönetimlerinden yeterli, doğru ve zamanında bilgi talebine ilişkin ihtiyaçları arttı. Bu nedenle düzenleyici otoriteler tarafından yapılan yasal düzenlemelerde yönetim kurullarında denetim komitelerinin oluşturulması öngörüldü.”

Ali Kamil Uzun kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Uzun, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı.

OYAK Mali Kontrolörlük ve Koordinasyon Grubu’nun kuruluşunda görev aldı, Oyak ve iştiraklerinde Mali Kontrolör olarak görev yaptı. OYAK Grubu halka açık şirketlerinin denetim komitesi yapılandırılması ve uygulamasında görev aldı. Adana Çimento Sanayii T.A.Ş., Bolu Çimento Sanayii A.Ş., Hektaş Ticaret T.A.Ş. Yönetim Kurullarında Denetimden Sorumlu Komite Başkanlığı görevinde bulundu.

Uzun finans ve çeşitli endüstri kuruluşlarında, iç denetim ve bilgi sistemleri denetimi, toplam kalite yönetimi konularında 30 yılı aşkın uygulama ve yöneticilik deneyimine sahip.

Türkiye’nin ilk denetim portalı Denetimnet’in kurulması; içerik tasarımı ve hazırlanmasında görev aldı.

Deloitte Academy’nin kuruluş ve gelişiminde rol aldı. Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün kurucusu olup Türkiye’de iç denetim ile ilgili mesleki örgütlenmenin sağlanması, Uluslararası İç Denetim Standartları’nın Türkiye’de uygulanması ve yaygınlık kazanması, uluslararası sertifikalı iç denetim programı ve sınavının başlatılmasına öncülük etti. TÜSİAD Kurumsal Yönetim Çalışma Grubu Üyesi Uzun, TÜSİAD İç Denetim Alt Çalışma Grubu Başkanı.

2007’de Dünya Gazetesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafında “Yılın İşletmecisi” seçilen Uzun, 2012 yılında Rotary Meslek Hizmet Ödülü’nü almıştır. 2013 yılında ise Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nce verilen “İç Denetim Farkındalık Ödülü”ne layık görüldü.