Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Doğrular ortamın ve çağın gerekleri ve değerleridir. Gerçekler ise yaşananlardır. Yaşananlar doğrularsa, işte o ideal toplumdur.”

Doğru ile gerçek

Cemil Özer’in hayatı iki farklı dönemden oluşuyor. Küçük yaşlarda adım attığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesinde kariyer yaptı, önemli başarılara imza attı. Emekli olduktan sonra akademik çalışmaları, yazıları ve televizyon programlarıyla aktif bir sosyal hayata imza attı. Özer, “Arayış” kelimesine çok önemli bir anlam yüklüyor. İlk kitabını da “Arayış” başlığıyla yayımlayan Özer, bireyin kendisini ve çevresini geliştirmesi için aramaktan ve sorgulamaktan vazgeçmemesi gerektiğini söylüyor.

Profesyonel olarak askeri yaşamı terk ettikten sonra sosyal antropoloji alanında akademik eğitim alan Özer askeri konuları ustalıkla sivil hayatla birleştiriyor. Küresel gelişmeler ışığında yanıtlarını bulmakta güçlük çektiğimiz çok aktörlü sorunlara aydınlatıcı bakış açısıyla farklı pencereler aralıyor. Derin bir tarih bilgisine sahip olan Özer, uzun yıllar kaldığı yurt dışı görevleri ile uluslararası ortamlardaki deneyimlerini güncel siyasi ve ekonomik gelişmelerle buluşturuyor. Toplumsal olaylarda yanlışların birçoğunun yanlış olduğunun bilinmediğine dikkat çeken Özer, Türk dış politikası, günlük siyasetimiz ve tarihimizden ibret verici örneklerle görüşlerini açıklıyor. Özer, yakın tarihimiz, uluslararası ilişkiler ve Türk dış politikası ile askeri ve güvenlik stratejileri konularında aranan bir konuşmacı olarak dikkat çekiyor.

Cemil Özer’in güncel yazı ve yorumlarına www.cemilozerblog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

E. Tümg. Cemil Özer kimdir?

1972’de Kara Harp Akademisi’nden kurmay subay olarak mezun oldu. Eğitim amacıyla 1974’te ABD-Kansas City, Leavenworth ABD Komuta ve Kurmay Koleji’ne ve 1976’da Roma, NATO Savunma Koleji’ne gönderildi. 1978’de Napoli, NATO Karargahı’nda Kara Şube Müdürlüğü’ne atandı. 1980’de Uzunköprü’de Alay Komutanlığı yaptı. 1982’de tuğgeneral, 1986’da tümgeneralliğe yükseltildi. 1990’da emekli oldu. Marmara ve Yeditepe Üniversitelerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri verdi. Yeditepe Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji dalında doktora çalışması yaptı.