Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz…”

Şoray kuralları…

Sinemaların sultanı olmakla yetinmedi. Dünyanın en çok film çeviren kadını oldu. Bu da yetmedi. Anne oldu. Mesleğine duyduğu aşkı kızı Yağmur’a da aşıladı. Bu da yetmedi. UNESCO Türkiye iyi niyet elçisi oldu. Sevgisiyle her yere ve herkese ulaşabilmeyi amaçladı. Bu da yetmedi. Kendi adını taşıyan bir ilkokul açtı…

Türkan Şoray sonu olmayan bir kariyer serüveni sergiliyor. Yorulacakmış gibi de görünmüyor. Ünlü “Türkan Şoray kuralları” arasında asla pes etmemek ilk sırada yer alıyor. Yaklaşık 50 yıldır büyük başarılara imza atan Sultan bunlarla yetinmeyerek yoluna devam ediyor.

Türkan Şoray Kimdir?

28 Haziran 1945 İstanbul doğumlu. Fatih Kız Lisesi orta bölümünü bitirdi. 1960’larda sinema ile tanışan Türkan Şoray 1964 yılında 1. Antalya Film Festivali’nde “Acı Hayat” filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü aldı. Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul ediliyor.Şoray, bu dörtlü içinde, tek yönetmenlik yapan oyuncu. 90’lı yıllarla birlikte, TV çalışmalarına da ağırlık vermeye başlayan Sultan, 12 Mart 2010 tarihinde UNESCO Türkiye iyi niyet elçisi seçildi.