Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Bir kişiye bile küçücük bir yararım olacağını hissettiğim anda harekete geçerim. Yeri gelince zamanımı, sağlığımı, bilgimi, paramı paylaşmak bana huzur verir, yaşamım anlam kazanır.”

Hayatı “en”lerle dolu kadın

Hülya Koçyiğit… Türk sinemasında en çok filmde başrol oynamış, hem yurt içi hem yurt dışı film festivallerinde en çok ödül almış, en çok ağlayan, en masum kadın oyuncusu. Koçyiğit’in oynadığı filmler yurt dışında en çok satılan Türk filmleri listesinin başında.

“Yaşlanmaktan korkmuyorum” diyen güzel sanatçı sadece güzelliği ile değilözellikle kadın ve çocuk başlıklı sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkat çekenler arasında yer alıyor.

1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Aynı yılda kurucusu olduğu SO-DER’e başkan oldu. Bu görevi dört yıl sürdürdü, halen yönetim kurulunda görev yapıyor. Türk sinemasının yıldızlarından Koçyiğit’in adı bir süre siyasetle anılan isimlerden oldu. Turgut Özal’ın, Anavatan Partisi’nin başında olduğu dönemde milletvekilli aday listelerine giren Koçyiğit, bugün olduğu gibi her zaman siyasette ilgi duyduğunu belirtiyor.

Hülya Koçyiğit Kimdir?

Sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nın Bale Bölümünde başladı. Orta öğretimine Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde devam ederken İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. Lise öğrenimine Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde devam etti. 1963 yılında Metin Erksan ve David E. Durston’ın yönetmenliğini yaptığı “Susuz Yaz” filmi ile sinema hayatına başladı. Bu film ile Berlin Film Festivali’nde Türk sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan “Altın Ayı” ödülünü kazandı. Yerli ve yabancı film festivallerinde de en çok ödül alan kadın sanatçı unvanını aldı. Koçyiğit, 180 kadar filmde ve dört TV dizisinde oynadı.