Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Benim siyasete atılmam kendiliğinden oldu. Yaptığım filmlerde hep halktan, adaletten yana olan rollerin içindeydim. Bu zaten benim yaşam felsefem. Öyle olunca politika benim için kaçınılmaz oldu.”

Hep değişen ama aslında hiç değişmeyen kadın… Zorluklar karşısında yılmayan, ezilmeyen, girişken ve cesur kadın, Fatma Girik. “Erkek Fato” lakabı onun sayesinde ünlendi diyebiliriz. Kimi zaman şoför kimi zaman köylü kızı kimi zaman ise gözleri yaşlı cefakâr “anne”.

Oyunculuk kariyerinde olduğu gibi gerçek hayatında da farklı roller üstlendi. Hem sinemada hem televizyonda hem de siyasette adını duyurdu. Memduh Ün ile yaşadığı aşk Türk basınında dalgalanma yarattı. Kendi çocuğu olmayınca, manevi kızı Ahu’nun annesi oldu. Güzelliği ile yıllara meydan okuyan Fatma Girik hep farklı olmayı başardı…

Fatma Girik Kimdir?

Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında “Leke” filmi ile ilk kez başrol oynadı. Fatma Girik, üç yıl sonra Memduh Ün’ün yönettiği “Ölüm Peşimizde” adlı filmin yıldızı seçildi. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’la birlikte Kare-As olarak adlandırılan en büyük dört kadın yıldızlardan biri oldu. 1988 yılında İstanbul Şişli Belediye Başkanı seçildi ve beş yıl bu görevi yürüttü. 1993’de TV’de ses getiren “Söz Fato” da adlı bir program yaptı. Toplam 194 sinema filmi çeviren Girik oyunculuk dışında senaryo yazarlığı ve yapımcı olarak da görev aldı. 2006 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’nden “Fahri Doktor” unvanı aldı. Bircan Silan Usallı’nın yazdığı “Dört Yapraklı Yonca” adlı bir biyografi kitabı var.