Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Kültür emperyalizmi kafalarını karıştırmış gençlerin. İşte benim 'Kahpe Bizans' dediğim bu. Kahpe Bizans’la mücadele etmek lazım…”

N’ayırlar N’evetlere dönüşürse

Türkiye’de kült filmi kahramanı denince ilk “O” gelir akıllara… Malkoçoğlu, Cüneyt Arkın, Fahrettin Çüreklibatır… Birden çok adı var ve birden çok mesleği de var.

Aslında doktor olan Cüneyt Arkın, Türkiye’deki kült filmlerine başarılarıyla imza attı. Bir süre çeşitli gazetelerde de sağlık ile ilgili köşe yazarlığı yaptı. Birçok reklam filminde yer aldı. Anadolu’yu gezerek televizyon programı sunuculuğunu da üstlenen Arkın, son zamanlarda alkol ve uyuşturucuya karşı açtığı savaşla dikkat çekiyor. “Gençleri mutsuz görmek beni üzüyor” diyen Arkın, Türkiye’deki düzensizliğin gençleri alkol ve uyuşturucuya sürüklediğini savunuyor.

Cüneyt Arkın Kimdir?

Eskişehir’in Alpu ilçesine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde yaptı. Türk sinemasının en ünlü oyuncularından biri olan Arkın, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1961 yılında mezun oldu, askerliğini yaptığı yerde Göksel Arsoy’un başrol oynadığı bir film çekilirken yönetmenin dikkatini çekti. Bir süre iş arayan Arkın yönetmenin teklifi aklına gelip oyuncu olmaya karar verdi. Sinema oyunculuğu yaşamına 1963’te başladı ve iki yıl içinde en az 30 film çevirdi. Yaklaşık 300 filmde oynayan Arkın, son yıllarda Türk televizyonunda değişik dallarda görünmeye başladı. At binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahip.