Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Şebnem Kalemli Özcan ekonomi üzerine çalışan, dünyanın en önemli kurum ve üniversitelerinden elde ettiği deneyimler ışığında, günümüz dünyasındaki ekonomik gelişmeleri herkesin anlayabileceği bir dille ve farklı enerjisi ile aktaran bir isim.

Ekonomi alanında görüşlerine en çok başvurulan kadın ekonomistlerden biri olan Şebnem Kalemli Özcan, Dünya Bankası'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin Baş Ekonomisti olarak görev yapmış bir isim. Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak uluslararası finans dersleri veren Kalemli Özcan, 2012'de IMF Yetkilisi olarak seçilen üç akademisyenden biri oldu. IMF'de Araştırma Departmanı'nın yanı sıra diğer tüm birimlerle de çalışacak olan Kalemli Özcan, ekonominin önde gelen uluslararası dergilerinde bir cok makalesi yayınlanmış bir ekonomist ve dünyanın birçok yerinde konuşmalar gerçekleştiriyor.Ekonomik araştırmalar alanında dünyanın en önemli merkezlerinden olan National Bureau of Economic Research ve Center of Economic Policy Research'de kıdemli araştırmacı olan Kalemli Özcan, aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Duisenberg Akademi üyesi.

Türkiye'de Koç Üniversitesi'nde uluslararası finans alanında ziyaretçi profesör olarak ders veren Şebnem Kalemli Özcan, global ekonomi konusunda araştırmaları ve makaleleri ile en çok görüşüne başvurulan ekonomistlerden.

Şebnem Kalemli Özcan aynı zamanda Kahin Roubini'nin araştırma firmasının da başarılı araştırmacı ve yorumcularından biri. Ayrıca 2008 yılında Avrupa Finansal Entegrasyonu üzerine hazırladığı çalışması ile Avrupa Komisyonu Marie Curie Uluslararası Yeniden Entegrasyon Ödülü'ne layık görülen ilk Türk sosyal bilimci akademisyen.

Ekonomistlik kariyerinin yanı sıra, özellikle kadınlar, nüfus ve yaşam kalitesi konularında öne çıkan sosyal araştırma ve çalışmaları bulunan Şebnem Kalemli Özcan, gerçekleştirdiği çalışmalar ve projelerle, sosyal bilimlerin disiplinlerarası çalışmalarının birbirini besleyeceğine ve ekonominin daha kolay yorumlanarak daha faydalı olacağına inanıyor.

Şebnem Kalemli Özcan Kimdir?

ODTÜ Ekonomi bölümünden sonra, Brown Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. Yardımcı doçent, doçent ve profesörlük unvanlarını Houston Üniversitesi’nde aldı. Türkiye’de Bilkent Üniversitesinde ve Koç Üniversitesi’nde ders verdi. Harvard Üniversitesi’nde profesör olarak ders verdi. Dünya Bankası Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Baş Ekonomisti olarak görev aldı. Avrupa Merkez Bankası Duisenberg Akademi Üyesi olan Kalemli-Özcan National Bureau of Economic Research, Koç-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Fonu ve Center of Economic Policy Research’de Kıdemli Araştırmacı olarak çalışmakta. Journal of Development Economics’de editörlük yapan Kalemli Özcan Maryland Üniversitesi’nde tam zamanlı profesör olarak çalışmalarına devam etmekte.