Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Emin Çapa ekonomiyi sevdiren yorumcu olarak tanımlanıyor. O bu yakıştırmayı hak ediyor, çünkü karşısındaki kitle kim olursa olsun bilim dehlizlerinde onları gezdiriyor. Samimi ve enerjik sunumuyla fark yaratan, yorumcu Türkiye’nin en çok talep gören konuşmacılarından biri.

Ünlü televizyoncu, Türkiye’nin bilimsel bakış açısından uzaklaştığından şikayet etmek yerine, bu konuda bir şeyler yapmak için kolları sıvayıp gerek ekonomiyi gerekse bilimsel pek çok k onuyu halkın rahatlıkla anlayacağı hale getirdi. Birbirinden ilginç. Program ve belgesellere imza attı. Ve deyim yerindeyse izleyicinin gönlünde taht kurdu.

“Aklın İzi” programını anımsayanlar “21. yüzyılın ilk dâhisi ve Türkiye’de niye dahi yetişmiyor?”, “Büyük ne kadar büyük? En büyük dağ Everest mi? En büyük yıldız hangisi?”, “Hız nedir ? En hızlı canlılar ve insan yapımı hız canavarları”, “Neden yaşlanıyoruz, yaşlanma durdurulabilir mi?”, “Tarihi değiştiren aptallıklar”, “En hızlı bilgisayarlar, nasıl bu kadar hızlılar?”, “Lüks endüstrisi, neden lükse para harcarız?”, “Savaşlar ve ekonomi birbirine benzer mi? Savaşta yenilenlerle, iflas eden şirketler arasındaki benzerlikler” gibi konularla tanıştıkça, Çapa’ya kol mesafesinde olabilecekleri konuşma davetlerinde dinlemek için birbirleriyle yarışır oldular.

Çapa, içerik olarak bilginin, sunum olarak samimiyet ve enerjinin harikalar yarattığını gösteren çok değerli bir konuşmacı. Emin Çapa; aynı zamanda önde gelen kurumların üst düzey yöneti cilerinin ihtiyaç duyduğu medya sunumları da yapıyor. İndeks bünyesinde gerçekleşen bu toplantılarda medyadaki değişim ve mesajın en etkin nasıl hedef kitleyle buluşturulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Çapa, ekranda hayran olduğunuz renkli kişiliğini, özel hayatında da dolu dolu yaşıyor. Örneğin tamamen gönüllü olarak dostları ve yakın çevresine, “Saray ve Ritüel”, “Harem ve İktid ar”, “İmparatorluk ve Mimarı”, “Sinan ve Süleymaniye”, “İnsan Zihninde Yolculuk (Arkeoloji Müzesi)” temalı kültür turları gerçekleştiriyor. Amatör bahçıvanlık, sanat tarihi (sanatsiyaset ve ekonomi ilişkisi), askeri strateji, astronomi, astrofizik, astro-biyoloji ve tarih (özellikle İlk ve Orta Çağ), ino vasyon, teknoloji Çapa’nın düzenli ilgilendiği konular arasında bulunuyor.

Emin Çapa kimdir?

İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu. Lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. Gazete, dergi, radyo gibi farklı mecralarda gazetecilik yaptı. Yanı sıra farklı kurumlarda önemli roller üstlendi. Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü yaptı. Endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına duyduğu ilgi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştı. Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu dönemlerinde TÜSİAD’da Başkan Danışmanı olarak çalıştı. Çapa, 1999 yılında çalışmaya başladığı CNN Türk’te değişik pozisyonlarda görev yaptı. Kritik görevlerde bulundu; Ekonomi Haber Müdürü ve Ekonomi Müdürü olarak çalıştı. Çapa, bilim ve teknoloji konularında hazırladığı belgesellerle örnek oldu. Emin Çapa bir medya kuruluşu adına yaptığı profesyonel çalışmalarını 2018 itibarıyla noktaladı, çalışmalarını kurduğu kendi oluşumunda sürdürüyor.