Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

1972'de Edirne'de doğan Tolga Bayraktar, ilk ve orta öğrenimini İsviçre'de tamamladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisansı aldıktan sonra yüksek lisans eğitimini Trakya Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı üzerine yaptı. 2007 yılına kadar mühendislik kariyerini sürdüren Bayraktar, daha sonra hayatına fotoğraf sanatçısı olarak devam etme kararı aldı.

Kültür Bilincini Destekleme Vakfı ile yürüttüğü “Kültür Karıncaları”, “Göçebe Çingeneler” ve 2007-2008 yılları arasında gerçekleştirdiği “Tersane” adlı belgesel fotoğraf projeleri bulunuyor. “Tersane” projesine ait "Dockyard Worker" adlı fotoğraf serisi ise 2008 yılında PX3 fotoğraf yarışmasında mansiyon ödülü kazandı. Bayraktar, çocuklara fotoğraf sanatını öğretmeyi ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı amaçlayan “Çocuk Gözüyle İstanbul Işığı” adlı bir projeyi de hayata geçirdi. 2010 yılında profesyonel reklam ürünü dalında PX3 Paris yarışmasında “Crime Scene” çalışmasıyla mansiyon ödülü aldı.

2012 de Mixer Art Galeri’nin açılış sergisine 4 eserle katıldı ve hala bu galerinin sanatçısı olarak sanatsal çalışmalarına devam ediyor. Yine aynı yıl En İyi Genç Tiyatro Yönetmeni ödülü alan Ebru Celkan`ın “Tetikçi” oyununun film prodüksiyonunda görüntü yönetmeni olarak çalıştı. 2013 yılında Fashion Week İstanbul sergisine “3 dolls, 3 periods and fast fashion” isimli çalışmasından 4 eserle katıldı.

Bayraktar'ın bitmek bilmeyen enerjisi sadece fotoğraf alanında değil, pek çok alanda karşımıza çıkıyor. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilen Bayraktar, gezmeye bayılıyor. Bugüne kadar 30'dan fazla ülke gezen genç sanatçı aynı zamanda bir motosiklet tutkunu. Yıllardır scuba diving yapıyor, yemek yapmayı çok seviyor, şiir yazıyor. Sanatçının "Ayna" ve "Maça Maç" adlı iki kısa filmi ve şiir kitapları bulunuyor. Tolga Bayraktar halen Nonstop Photography Production bünyesinde birçok dergi ve marka için moda ve ürün fotoğrafları çekiyor.