Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Necdet Turhan kimdir?

1994 yılında ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nden şeref öğrencisi statüsüyle mezun olan Necdet Turhan, koşullar ne olursa olsun hayatı olanca güzelliğiyle yaşamak gerektiğinin en canlı kanıtı. Kararlılık ve yaşama tutku derecesindeki bağlılığı sayesinde Türkiye’nin ilk görme engelli dağcısı ve milli atleti unvanına sahip olan Necdet Turhan, spor hayatında edindiği liderlik, takım çalışması, zorluklarla mücadele, azim, sebat, dayanıklılık ve motivasyon temelli tecrübelerini dinleyicilere aktararak onlar için eşsiz bir rol model oluşturuyor. 

 

Necdet Turhan

1957 yılında Balıkesir'de doğan Necdet Turhan, 23 yaşında başlayan kornea sorunları nedeniyle görme yetisini kaybeder. “Kör olmanın başlangıcındaki ağır yük ezemedi beni” diyen Necdet Turhan, rehabilitasyon sürecinin ardından yaşama dört elle sarılır. “Dağa göz değil yürek tırmanır” diyen Necdet Turhan, spor yaşamına üniversite yıllarında onur üyesi olduğu ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu'nda başlar. İlk başlarda gözleri görmeyen birinin dağa çıkma isteği kulüp üyeleri tarafından garipsenir ancak Turhan, mücadeleci kişiliğini orada da gösterir ve kulüp antrenmanlarına katılır. Buradaki antrenmanlar onun atletizmle de tanışmasına vesile olur. Gözlerinin hiç görmemesi nedeniyle de kendi geliştirdiği çan sesini izleme tekniğini icat ederek dağlara tırmanmaya başlar. Turhan, engellerin yaşamı sekteye uğratmaması gerektiği inancından aldığı güçle Avrasya Maratonu’na ve Ağrı Zirvesi’ne ulaşan ilk görme engelli Türk sporcu olur. 2002 yılında New York Maratonu’nda ülkemizi temsil eden ilk görme engelli milli atlet unvanına da sahip olan Necdet Turhan, kısa süre içinde yurt dışında düzenlenen daha pek çok maraton ve tırmanışta Türkiye’yi başarıyla temsil eder. 

 

Turhan, “Engeller Aşılmak Sorunlar Çözülmek İçindir” felsefesi doğrultusunda global ölçekte düzenlenen “Beş Kıta” projesinde yer alır. Proje kapsamında “Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve” hedefini 2017 yılında Avustralya’nın en yüksek dağı olan Avusturalya Kosciuszko tırmanışıyla tamamlayan Turhan, aynı zamanda Ağrı, Kilimanjaro, Mont Blanc, Colorado-Sherman dağlarına da tırmanmış olan sıra dışı bir sporcu. Engelli bireylerin sosyal yaşamda daha özgüvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamak amacıyla toplumda öncü̈ bir rol üstlenen Necdet Turhan, bir atlet olarak New York Maratonu, Atina Klasik Maratonu, Japonya Dünya Körler Maratonu, Sydney Maratonu ve Mısır-Luxor Maratonu’nda da ülkemizi başarıyla temsil ederek guru kaynağımız olur. 

Halihazırda Toplum Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olan Necdet Turhan, aynı zamanda da yeni kitabı vasıtasıyla okuyucularıyla buluşmak için gün sayıyor.