Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Soner Çağaptay kimdir?

Türkiye-ABD ilişkileri ve Türk iç politikası üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan Soner Çağaptay, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen prestijli üniversitelerinde Orta Doğu, Akdeniz ve Doğu Avrupa üzerine dersler vermiştir. Yale’de 2003’ün ilkbaharında verdiği modern Türk tarihi konulu ders, üniversite tarafından bu konu üzerinde 1970’li yillardan beri verilen ilk ders olma özelliğini taşıdı.

Soner Çağaptay 

 

Soner Çağaptay, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü “Beyer Ailesi Kürsüsü”nde Kıdemli Uzman ve Türkiye Araştırmaları Programı’nın direktörü olarak görev almaktadır. Türkiye-ABD ilişkileri, Türk iç politikası ve Türk milliyetçiliği konularında kapsamlı çalışmalar yapmış, yazıları akademik dergilerde ve gazetelerde yayınlanmıştır. Bunların arasında Wall Street Journal, Washington Post, New York Times, Foreign Affairs ve The Atlantic gibi uluslararası basının önde gelen yayın organları bulunmaktadır. Bir süre boyunca Türkiye’nin en eski ve nüfuzlu İngilizce gazetesi olan Hürriyet Daily News’de düzenli köşe yazıları yazmıştır ve CNN’in Global Kent Meydanı (Global Public Square) adlı bloguna katkı sağlamıştır. Ayrıca CNN, NPR, Amerika’nın Sesi ve BBC kanallarının programlarında düzenli olarak konuk edilmektedir.

Tarih eğitimi alan Dr. Çağaptay, doktora tezini 2003 yılında Yale Üniversitesi’nde Türk milliyetçiliği üzerine yazmıştır. Dr. Çağaptay Yale, Princeton, Georgetown ve Smith üniversitelerinde Orta Doğu, Akdeniz ve Doğu Avrupa üzerine dersler vermiştir. 2006’dan 2007’ye kadar Princeton Üniversitesi’nin Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde Ahmet Ertegün Kürsüsü Profesörü olarak görev almıştır.

 

Dr. Çağaptay birçok unvan, burs ve kürsü başkanlığına layık görülmüştür. Bunların arasında Smith‐Richardson, Mellon, Rice ve Leylan bursları ve Princeton’da Ertegün kürsüsü yer almaktadır. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Hariciye Enstitüsü’nün İleri Derece Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’ne başkanlık etmiştir. 2012 yılında Amerikan Türk Cemiyeti tarafından Genç Cemiyet Lideri seçilmiştir.