Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

 

“PKU’nun görülme sıklığı konusunda dünyada 1. sıradayız. Çünkü bizde halen süregelen akraba evlilikleri var. Bunu engelleyebilirsek sadece PKU’nun değil, daha birçok genetik hastalığın önüne geçmiş oluruz.”

Profesyonel iş hayatına hostes olarak başlayan Deniz Yılmaz Atakay’ın hayatı doğum yapmasıyla beraber bambaşka bir kulvarda gelişim gösterdi. Kızı Lal’e PKU yani Fenilketonüri hastalığı teşhisinin konmasıyla birlikte hayatın planlamalar üzerinden gitmeyeceğini öğrenen Deniz Atakay, o tarihten bu yana kendisini toplumda PKU hastalığı ile ilgili bilinç yaratılmasına adadı. Karaciğerdeki bir enzimin çalışmaması ya da az çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan genetik bir metabolizma hastalığı olan PKU, doğumdan hemen sonra yapılan testlerle teşhis edilebiliyor. Tüm yaşamı boyunca yüksek protein içeren gıdaları tüketmeleri yasak olan PKU hastaları bu gerçekle yaşamadıkları takdirde zamanla zekâ geriliği gibi zihinsel hastalıklarla karşı karşıya kalıyorlar. Atakay, Türkiye’de PKU konusunda bilincin yeterince oluşmadığından hareketle hastalıkla ilgili ulusal ve uluslararası her türlü oluşumun içinde yer alarak kendi hayat hikayesi ve dünya üzerinde bu konuda elde edilmiş deneyimleri de arkasına alarak toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda 2005 yılında PKU Aile Derneği’ni de kuran Deniz Atakay, halen derneğin başkanı ve ülke koordinatörü olarak görev yapıyor.

Deniz Atakay aynı zamanda PKU hastalığını ele aldığı öykülerden oluşan ve 3 ayrı dile çevrilen 'Zekam Senin Elinde, Beni Doğru Besle' adlı kitabıyla da PKU hakkında tüm bildiklerini okurlarla paylaşıyor. Söz konusu kitap halihazırda yardımcı ders kitabı olarak pek çok üniversitenin çocuk gelişimi bölümlerinde okutuluyor. ‘’Zekâm Senin Elinde’’ adlı bir de tiyatro oyunu yazan Deniz Atakay, zorluklar ve mücadele içinde geçen kendi deneyimini değişik platformlarda eğitimler ve seminerler vasıtasıyla dinleyicilere aktarıyor. PKU eğitim seminerlerinde, PKU hastalığını, PKU’lu çocukların hayatlarını daha konforlu bir biçimde sürdürebilmeleri için nasıl eğitilmesi gerektiği, hastalıkla ilgili sorunlarla başa çıkmanın yöntemlerini anlatan Deniz Atakay’ın her bir sunumu adeta bir yol haritası niteliğinde.

‘’Toplumda fark yaratan‘’ biri unvanıyla Londra 2012 Olimpiyatları öncesinde İngiltere ve İrlanda’da düzenlenen Londra 2012 Olimpiyat Meşale Koşusu’nda ülkemizi temsil eden Meşale Taşıyıcıları arasında da yer alan Deniz Atakay, Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu’nda, yerel ve ulusal anlamda kadın politikaları geliştirmek, doğumsal hastalıklar ve diyetli yaşamlara yönelik toplumu bilinçlendirmek için aktif bir varlık sergiliyor. PKU hastalarına uygun yiyecekler üretmeleri için gıda üreticilerine yönelik lobi faaliyetleri de gerçekleştiren Atakay, Türkiye’nin dört bir tarafını dolaşıp PKU’lu hastalara ve ailelerine ulaşarak her ilde dernek kurulması için yoğun çalışmalar sergiliyor.

Deniz Atakay kimdir?

Nadir hastalık tanısı konmuş bir çocuğun annesi olmak Deniz Atakay’ın kariyer hayallerini bir mücadeleye dönüştürmesine sebep oldu. Türkiye PKU Aile Derneği’ni kuran Deniz Atakay, ülkemizi ulusal ve uluslararası pek çok platformda temsil ediyor. Ulusalda Nadir Hastalıklar Ağı, uluslararası alanda ise European Society of PKU’nun Türkiye Delegeliği’ni yapan Atakay, Avrupa çatısı altında 40 ülke ile beraber çalışıyor.