Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Gazeteciliğe 1981’de başladı. İç siyaset ve dış politika alanlarında bilinen ve güvenilir bir isim olarak hafızalarda yer buldu. Saha gazeteciliğinin yanı sıra uzun süre yöneticilik ve yayın yönetmenliği yaptı. Yetkin, Turkish Daily News Yayın Yönetmeni olarak küresel gelişmeler ışığında Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Diplomasi muhabirliğini ekonomi, jeo strateji ve tarih bilgisiyle zenginleştiren az sayıda gazeteciden biridir. Güncel gelişmeler konjonktür nedeniyle her ne kadar anlaşılmaz ya da zor anlaşılır olsa da okuyan ve izleyene anlaşılır bir dille yalın ve basit anlatma yetkinliği gösterdi.

Üzerinde çalıştığı konulara mesafeli yaklaşarak, gazeteci kaynak ilişkisinde örnek davranışlar sergiledi, bu sayede önemli haberlere imza attı. Araştırmacı gazetecilikten vazgeçmediği için gelecekle ilgili isabetli öngörüde bulunulabileceğini de çalışmalarıyla gösterdi.

Yetkin meslekte de kendisini farklı kulvara yerleştiren zengin ilgi alanına sahip; gizli servisler ve istihbarat teşkilatları. Konu her koşulda uluslararası siyaseti şekillendirdiği için bir yandan Yetkin’e zengin haber içeriği sunuyor, diğer yandan yazarlığında farklı bir pencere açıyor. Edebiyat dünyası araştırmacı bir gazeteciyi kadrosuna kattı.

Yetkin’in meslek yaşamını anlamak adına kariyerinden örnekler vermek gerekirse şöyle özetlenebilir; Kanal-D’de kıdemli siyaset ve diplomasi muhabiri, programcı ve haber müdürü kimlikleriyle varlık gösterdi. Türkiye’nin ilk haber kanalı NTV’nin kurucuları arasında yer aldı, NTV Ankara bürosunun kuruluşunda aktif rol oynadı. Bir dönem NTV Ankara Temsilcisi ve siyaset editörü olarak çalışma hayatına devam eden Yetkin, 2000’de Sabah Ankara Temsilciliği’nin ardından 2001 yılında Radikal Gazetesi’nin Ankara Bürosu’nun şefliği görevini üstlendi. Yetkin, 2011-2018 yılları arasında ise Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı olarak görev yaptı. NTV, CNN Türk ve TRT gibi çeşitli TV kanallarında siyasi nitelikli programlarda yer aldı, üniversitede ders verdi. Ayrıca Eisenhower Fellowship ödülü (2004) bulunan Yetkin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışan “Yanındayız”ın kurucu üyesidir.

Murat Yetkin Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Murat Yetkin, medyaya 1981’de adım attı. İngiliz Yayın Kurumu BCC World Service Ankara Bürosu’nda (1987) araştırma muhabiri olarak kariyerine devam eden Yetkin, Deutsche Welle ve AFP gibi uluslararası haber kuruluşlarında görev aldı. Yetkin, yıllar içinde savunma, diplomasi, siyaset gibi konu başlıklarında uzmanlaştı. Gazeteci olarak başarılı muhabirlik ve yanı sıra yönetici olarak çalıştı.