Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Dünyada güç dengeleri değişiyor, güç ve zenginlik Batı’dan Doğu’ya kayıyor. Türkiye’nin ve Türk firmalarının yıllarca ihmal ettiği Asya ülkeleri firmalar için birçok fırsat barındırıyor. Gelecekte yok olmak istemeyen her firma, Uzakdoğu stratejisine sahip olmak zorunda. Firmalar, 2,5 milyarlık nüfusuyla, barındırdığı birçok fırsatla Uzakdoğu pazarından etkin olarak nasıl faydalanması gerektiğini planlamalı.”

2008 yılında İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan Yavuz Selim Şen, dünyada dengelerin ve normların değiştiği gerçeğinden yola çıkarak yeni süper güç olarak nitelendirilen Çin’i daha yakından gözlemlemek ve Çince öğrenebilmek amacıyla eğitimine Şanghay Normal Üniversitesi’nde devam etti. Bu ülkede zamanı daha verimli geçirebilmek ve Uzakdoğu pazarlarına yönelik olarak içeriden daha detaylı bilgi edinebilmek amacıyla öğrenciyken Şanghay’daki süper marketlerde ithal gıdalar üzerine araştırmalar yaptı. İmza attığı detaylı ve bilgi yüklü araştırmalar sayesinde Şanghay merkezli bir yatırım danışmanlık şirketinde Pazar Analisti olarak işe başladı. Çin pazarına girmek isteyen ve halihazırda pazarda faaliyetlerini sürdüren yabancı FMCG ve perakende firmalarının Çin’e giriş süreçlerini planlayarak yönetimini de üstlendi.

Elde ettiği bilgi birikimi ve deneyimini daha etkin kullanmak ve yabancı gıda firmalarının Çin’e daha başarılı bir şekilde giriş yapmalarını sağlamak amacıyla 2012 yılının sonunda Felixum’u kurdu. Çin’in gelişmiş şehirlerinde dağıtım ağları kuran Şen, bu sayede birçok gıda firmasının Çin’de başarılı işlere imza atmasına ön ayak oldu. Uzakdoğu perakende pazarını ve tüketici davranışlarını yakından takip eden Yavuz Selim Şen, Felixum çatısı altında, firmalara Uzakdoğu’da markalaşma, satış ve dağıtım ağı kurmaları konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.

Çok iyi Çince konuşan Yavuz Selim Şen, Çin Günlüğü adını verdiği bloğunda bu coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına yakından irdeliyor. Uzakdoğu piyasaları ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir isim olan Yavuz Selim Şen, aynı zamanda Korece ve Japonca da biliyor.

Yavuz Selim Şen kimdir?

Hayatının 10 yılını Çin’de geçiren Yavuz Selim Şen, Çin’in iç dinamiklerini, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını yakından bilen bir iş adamı. Şen, gün geçtikçe daha da gözle görülür ve elle tutulur bir hal almaya başlayan Çin-Türkiye yakınlaşmasını bu ülkede edindiği deneyimler penceresinden yorumlayarak sıra dışı çıkarımlarda bulunuyor. Çin ve Uzakdoğu pazarında sahadan gelen bir deneyime sahip olan Yavuz Selim Şen, Felixum Yatırım Danışmanlık Şirketi çatısı altında Uzakdoğu pazarına girmek isteyen yatırımcılara pazar araştırmaları, giriş stratejileri ve ticari faaliyetler kapsamında danışmanlık hizmeti veriyor.