Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

 “Kendini dinletebilme çabası, dinlemeyi bilmeyenlere yönelik iletişimsel bir savaştır. Goethe’ye göre, konuşmak bir gereksinim, dinlemek ise bir sanattır.”

Dinleme sanatı

Başarılı gazetecilik kariyerini iletişimin farklı bir noktasına geçerek zenginleştiren Zehra Güngör, Stage İletişim Danışmanlık Şirketi’ni kurarak iletişim alanındaki birikimlerini kurumların ve bireylerin hizmetine sunuyor. Güngör, halkla ilişkiler alanındaki çalışmalarını uluslararası alanda da sürdürüyor. Ocak 2014’ten itibaren Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği'nin (IPRA) başkanlığına getirilen Güngör 2008 yılından bu yana IPRA'da Yönetim Kurulu Üyesi ve iki dönem Altın Küre Ödülleri (GWA) Jüri Başkanı olarak Türkiye’yi temsil etti.

Güngör’e göre dinlemek, anlamaya yönelik gönüllü bir çabayı gerektirir. Aktif dinlemede sıklıkla kullanılması gereken geri bildirimin amacı karşıdakini anlamaktır. Kişinin, söylenenleri bir başka biçimde dile getirip karşısındakine göndermesi gerekir. Böylelikle anlaşıldığının bilincine varan kişi ile arasında olumlu ve derinlikli bir ilişki kurma olanağı doğar. Aktif dinleme, iletişimde bulunulan kişiye akıl vermek, yol göstermek ya da onu eleştirmek değildir. Bir kişiye köklü çözümleri kendinin bulması yönünde yardım edilirse gerçek bir katkı yapılır. Bu bağlamda empati kavramının önemini vurgulamak gerekir. Yeditepe ve Okan Üniversiteleri’nde lisans ve yüksek lisans olmak üzere halkla ilişkiler ve iletişim dersleri de veren, çeşitli panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılan Dr. Güngör, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Yunanca biliyor. “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti”, “Türkiye Halkla İlişkiler Derneği TÜHİD”, “Propeller Club” üyesi olan Dr. Güngör, aynı zamanda “KAGİDER” kurucu üye ve yönetim kurulu eski üyesi, “Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı” kurucu üyesi ve “BAL Eğitim Vakfı” mütevelli heyeti üyesi.

Dr. Zehra Güngör kimdir?

Dr. Zehra Güngör İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünde “Halkla İlişkiler’de Toplam Kalite Yönetimi” konulu yüksek lisansını yaptı. Aynı üniversitede “Diplomaside İletişim Yönetiminin Uygulanması” konulu doktora tezini tamamlayarak İletişim Doktoru unvanını aldı. 1982’de gazeteciliğe başladı. Posta, Günaydın, Ekonomik Bülten, Yeni Asır, Sabah, Para ve Milliyet’te çalıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1996’da En İyi Röportaj ödülünü, 1998’de En İyi Seri Röportaj ödülünü, 1999’da Röportaj dalında Yılın Gazetecisi ödülünü aldı. 1999 yılında STAGE İletişim Danışmanlığı’nı, 2008’de de Dokuz Organizasyon’u kurdu. Güngör, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA’nın 2014 yılı Dünya Başkanlığına getirildi.