Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Lise eğitimini Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nde alan Gülfem Saydan Sanver, Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Profesyonel çalışma hayatına 2000 yılında Citibank N.A’da Risk Yönetimi Bölümü’nde müdür yardımcısı olarak başlayan Gülfem Saydan Sanver, dört yıl boyunca bu pozisyonda görev yaptıktan sonra 2004 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde “Siyasal İletişim” yüksek lisansı yapmak üzere Paris’e gitti. Yüksek lisans döneminde “Algılama Teorileri” üzerine çalışan Sanver, bu konuda yüksek lisans tezi de yazdı. Aynı üniversite de doktora da yapan Gülfem Saydan Sanver, doktora tezi kapsamında siyasal partilerin genel seçim kampanyalarında uyguladıkları seçim stratejilerini araştırdı. 22 Temmuz 2007 seçimleri özelinde üç partinin (AKP- CHP- MHP) karşılaştırmalı seçim kampanyası analizlerini içeren tezi, 27 Haziran 2012 tarihinde jürinin oy birliği ile yüksek onur ödülüne layık görüldü.

Gülfem Saydan Sanver, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’in seçim kampanyasında siyasal iletişim direktörlüğü yaptı. Söz konusu seçimlerde CHP 1989 yılından beri ilk kez bu ilçede seçim kazandı. 2011 yılından itibaren Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç’e siyasal iletişim danışmanlığı yapan Sanver, 2014 yerel seçimlerinde direktörlüğünü üstlendiği kampanya ile de Sarıyer’de %51’lik başarı yakaladı ve bu sonuç ile Sarıyer, iki seçim arası en çok oy yükselten ilçelerden biri oldu.

Gülfem Saydan Sanver’in Türkiye’deki seçim kampanyaları ve siyasi partilerin karşılaştırmalı seçim stratejileri üzerine yaptığı çalışma, 2013 yılında A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa’da basılarak bu konuda Avrupa’da basılan ilk kitap olma başarısını gösterdi. Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri hakkında yazdığı ikinci kitabı “La “Communauté Interprétative “(Yorumlayan Topluluklar), Editions Universitaires Européennes Yayınevi tarafından 2014 yılında Fransa’da basıldı. Sanver’in ulusal ve uluslararası arenadaki başarıları bununla da sınırlı kalmadı. 2015 yılında Türkiye’de siyasi seçim kampanyaların pazarlama alanına uygulamaları üzerine uluslararası bir konferans düzenleyen Sanver, Barack Obama’ya 2012 yılında seçimi kazandıran ekibi İstanbul’a getirerek bu alanda ilk uluslararası konferans düzenleyen isim unvanına da sahip oldu.

Gülfem Saydan Sanver kimdir?

Mesleki kariyerine pek çok başarı öyküsü sığdırmanın yanında siyasal iletişim ve seçim kampanyaları alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti ödülüne layık görülen Gülfem Saydan Sanver, aynı zamanda Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği üyesi.

Ödüller

• 2017 Anayasa Referandumu - 18-25 yaş grubu “Sandığa Git” kampanyası ile 2017 Polaris Ödülü - Uluslararası Kategori/ En iyi Sosyal Kampanya / Bronz Ödül

• 2017 Compol Dergisi 2017 Yılı Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti

• 30 Mart 2014 Sarıyer Seçim Kampanyası’nda Tasarlanan “Kentsel Dönüşüm Gazetesi” projesi ile 2015 Pollie Ödülü - Uluslararası Kategori / En İyi Yazılı Materyal/ Gümüş Ödül