Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Nedim Gürsel kimdir?

Kendine has üslubuyla edebiyata yeni bir soluk getiren Nedim Gürsel, yarım asra yakın bir süredir ortaya koyduğu eserlerle Türk ve dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırdı. Yazın dünyasına hediye ettiği onlarca kitabıyla 25 ülkede okuyucuyla buluşan Gürsel, eserleriyle pek çok ödüle de layık görüldü. Öğretim görevlisi olarak bilgi ile yoğrulmuş yeni nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunan Nedim Gürsel, eserlerinde yaşadıklarını ve gözlemlerini kültür süzgecinden geçirip okuyucuya sunarak onları kelimelerin rehberliğinde düşsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Nedim Gürsel

1951 yılında doğan Türk edebiyatının usta kalemlerinden Nedim Gürsel, Galatasaray Lisesi'nin ardından Sorbonne Üniversitesi’nde Modern Fransız Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Yine aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde "karşılaştırmalı edebiyat" alanında doktorasını yapan Gürsel’in ilk yazısı olan Şolohov’un Hikayeleri, 1966 yılında Yeni Ufuklar dergisinde okuyucuyla buluştu. Gürsel, daha sonraki yıllarda pek çok hikaye, inceleme ve denemeleriyle Soyut, Yeni Dergi, Papirüs, Yeni Edebiyat, Birikim, Toplum ve Bilim, Milliyet Sanat, Argos, Atlas, Cumhuriyet Kitap ve Varlık gibi önde gelen dergilerde yer aldı.

Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapan Nedim Gürsel, bir süre Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersi de verdi. Gürsel, aynı zamanda Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri veriyor. Bugüne kadar kitap severler tarafından ilgiyle takip edilen pek çok roman, öykü, şiir, araştırma türünde kitaba imza atan Gürsel’in eserleri 25 ülkede okuyucuyla buluştu. Pek çok inceleme, doktora tezi ve belgeselin de öznesi olan Nedim Gürsel’in bazı öyküleri tiyatroya uyarlanarak seyirci ile buluştu. Eserleriyle sayısız ödüle layık görülen Nedim Gürsel, aynı zamanda Radio France Internationale ve Berlin Radyosu’nda programlar da hazırladı.

Boğazkesen adlı romanıyla uzun bir süre en çok satan kitaplar listesinde yer alan Nedim Gürsel, öğretim üyeliğinin yanı sıra PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesidir.

ESERLERİ

İlk Kadın, Cicipapa, Uzun Sürmüş Bir Yaz, Şeyh Bedrettin Destanı Üzerine, Çağdaş Yazın ve Kültür, Kadınlar Kitabı, Yerel Kültürden Evrensele, Sevgilim İstanbul, Son Tramvay, Nâzım Hikmet ve Geleneksel Türk Yazını, Başkaldıran Edebiyat, Paris Yazıları, Sorguda, Kırk Kısa Şiir, Boğazkesen, Yaşar Kemal'i Okumak, Paris Kitabı, Seyir Defteri, Yüzyıl Biterken, Resimli Dünya, Aragon, Yaşar Kemal: Bir Geciş Dönemi Romancısı, Öğleden Sonra Aşk, Doğumunun Yüzüncü Yılında Dünya Şairi Nâzım Hikmet, Balkanlara Dönüş, Pasifik Kıyılarında, Gemiler de Gitti, Güneşte Ölüm, Bir Avuç Dünya, Sağ Salim Kavuşsak, Resimli Dünya, Paris Yazıları, İlk Kadın, İzler ve Gölgeler, Dünya Şairi Nâzım Hikmet, Çıplak Berlin, Bozkırdaki Yabancı, Yedi Dervişler, Başkaldıran Edebiyat, Allah'ın Kızları, Şeytan, Melek ve Komünist, Aragon, Yine Bana Döneceksin, Aşk Kırgınları, Yüzbaşının Oğlu, Acı Hayatlar, Tehlikeli Sevişmeler, Bana İtalya'yı Anlat, Piramitlerin Gölgesinde : Mısır’a yolculuk, Piramitlerin Gölgesinde : Mısır’a Yolculuk

ÖDÜLLERİ

• Türk Dil Kurumu Ödülü (1976)

• Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986)

• Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986)

• Haldun Taner Öykü Ödülü (1987)

• Struga Altın Plaket Ödülü (1992)

• Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992)

• France-Turquie Ödülü (2004)

• Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004)

• Mevlânâ Dünya Kardeşlik Ödülü (2009)

• Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009)

• Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012)

• Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013)

• Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülü (2016)

• Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Ödülü (2018)