Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Abdullah Akyüz kimdir?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (Borsa İstanbul)’daki üst düzey görevlerini takiben TÜSİAD’ın ilk ABD temsilcisi olarak uzun yıllar boyunca bu ülkede çalışan Abdullah Akyüz, finansal düzenleyici kurumlardaki tecrübesine ilaveten uluslararası finans piyasalarını da yakından gözlemleme şansına sahip oldu. Bunun yanında hizmet verdiği danışmanlık firmaları, yönetim kurulu üyeliği yaptığı finansal kuruluşlar ve akademisyen olarak ders verdiği üniversiteye ek olarak yurt dışında ve Türkiye’de her biri kendi alanında öncü kuruluşlarda elde ettiği bilgi birikimini ve deneyimi çok başarılı bir şekilde harmanlayan Akyüz, farklı konularda sıra dışı bir perspektif sunuyor.

Abdullah Akyüz

Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni takiben University of California’dan Ekonomi dalında Yüksek Lisans derecesi alan Abdullah Akyüz, meslek hayatının ilerleyen yıllarında Wharton School’da yöneticilik eğitimine de katıldı.

1999-2011 yılları arasında TÜSİAD’ın ilk ABD Temsilcisi olarak Washington, DC’de çalışan Akyüz, 1983-1998 yılları arasında da, Sermaye Piyasası Kurulu’nda Araştırmacı ve İMKB’de Müdür ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2013 Temmuz ayından beri Washington DC merkezli Transnational Strategy Group’da Türkiye, Orta-Asya ve Kafkaslar’dan Sorumlu Kıdemli Danışman olarak çalışan Akyüz, 2011’den beri de ABD’de George Washington Üniversitesi MBA programlarında yarı-zamanlı ders veriyor. Akyüz, ayrıca İstanbul’da finans sektöründe faaliyet gösteren iki şirkette bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Akyüz, Yeni Binyıl Gazetesi’nde köşe yazarlığının yanı sıra başta İşletme ve Finans Dergisi olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde ekonomi, finansal piyasalar, sermaye piyasaları, dış politika, Türk-Amerikan ilişkileri, Amerikan ekonomisi ve küresel konularda yazılar yayımlamıştır. Abdullah Akyüz, bu konulardaki uzmanlığını katıldığı birçok konferans, panel ve eğitim programı aracılığıyla geniş kitlelerle aktarmış, ayrıca CNN International, BBC, Voice of America, NTV, CNN Türk, CNBC-E, Bloomberg HT gibi birçok TV kanalının programlarına katılarak görüşlerini sık sık kamuoyu ile paylaşma imkânı bulmuştur.

Abdullah Akyüz’ün yayımlanmış bir kitabı, iki raporu ve 40’tan fazla Türkçe ve İngilizce makalesi bulunuyor.