Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

1955 yılında İstanbul’da doğan Sedat Birol, lisans eğitimini Almanya’da Aachen Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde, lisansüstü eğitimini ise Amerika’da Florida Atlantic Üniversitesi’nde tamamladı. Profesyonel iş hayatına Amerika’da atılan Birol, bu ülkedeki dört yıllık iş tecrübesinden sonra Türkiye’ye döndü ve 1990 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’na katıldı. Sedat Birol, daha sonra sırasıyla Eczacıbaşı Özgün Kimyasal Ürünler, Eczacıbaşı-Baxter ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yaptı. 2004-2016 yılları arasında Eczacıbaşı’nda Sağlık Grup Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Sedat Birol, 2016-Temmuz 2017 tarihlerinde Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Grup Başkanı olarak görev yaptı.

Çok uzun yıllar İSO ve TAİK (Türk-Amerikan İş Konseyi) bünyesinde Topluluğu temsil eden Sedat Birol, aynı zamanda koçluk sertifikasına sahiptir.

33 yıllık iş hayatının 28 yılını Eczacıbaşı Topluluğu’nda üst düzey yönetici olarak geçiren Sedat Birol, disiplini ve esnekliği kendisine hayat prensibi edinmiş ve bunu gündelik yaşama başarıyla adapte eden biri olarak tanınıyor. Birol, öğrencilik yıllarının büyük bir kısmını geçirdiği Almanya’da disipilini, lisanüstü eğitimi nedeniyle bulunduğu ve profesyonel iş hayatının ilk tohumlarının atıldığı Amerika’da da esnekliği öğrendiğini belirtiyor.

Birol, Genel Müdür olarak 1990’da Eczacıbaşı Topluluğuna katıldı. 14 yıl süreyle Sağlık Grubu bünyesinde çeşitli kuruluşlarda genel müdürlük görevini sürdürdükten sonra 14 yıla yakın bir süre de Sağlık ve Kurumsal İletişim Grup Başkanlığı görevlerini sürdürdü. Bu dönemde Eczacıbaşı-Baxter ortaklığının başarı hikayesi ve Eczacıbaşı İlaç Lüleburgaz Üretim Tesisleri’nin satış süreci, Birol’un kariyerinin unutulmazları arasında yer alıyor.

İş, aile, sosyal ve özel hayat dengesinin önemine vurgu yapan Birol, hepsine yeteri kadar vakit ayırabilmenin sadece başarının değil aynı zamanda mutluluğun da anahtarı olduğuna inanıyor. Kendi deyimiyle “Hayatla Dans” etmenin yolunun bu dengeden geçtiğini kaydeden Birol, çok ciddi sorumluluklar altındayken de insanların hayattan ve işlerinden keyif almalarının son derece önemli olduğunun altını önemle çiziyor.

Birol, sosyal hayatında da oldukça renkli bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok hobiye sahip olan Birol’un hayatında tenis ve dans bambaşka bir boyut kazanıyor. Çocukluk yaşlarında başladığı tenis 53 yıldır süren bir tutku. Birol’un diğer tutkusu ise dans... “Güzel bir müzik ve kaygan bir zemin olunca hala yerimde duramıyorum” diyen Birol, hobileri sayesinde kısa bir süre önce adım attığı emeklilik döneminin çok keyifli geçtiğini belirtiyor.